Proces o słynny utwór Niemena - domagają się 50 tys. zł
50 tys. złotych zadośćuczynienia i odszkodowania oraz zakazu wykorzystywania jednej kompozycji Czesława Niemena domaga się od Stowarzyszenia Muzycznego Brzemienia Małgorzata Wydrzycka-Niemen. W Poznaniu rozpoczął się proces cywilny w tej sprawie.
W lutym 2009 roku podczas koncertu poświęconemu pamięci Czesława Niemena w Poznaniu, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia, włoska piosenkarka Farida wykonała utwór "Musica magica", do którego muzykę skomponował Niemen.
Włoszka zaśpiewała do oryginalnej ścieżki dźwiękowej, stworzonej przez kompozytora, na której był nagrany oprócz muzyki również głos Niemena. Organizatorzy koncertu nie zapytali spadkobierców o zgodę na upublicznienie tego nagrania.
Wdowa po artyście Małgorzata Wydrzycka-Niemen domaga się od Stowarzyszenia, aby nie wykorzystywało więcej utworu "Musica magica" podczas organizowanych przez siebie koncertów, chce też 20 tys. zł zadośćuczynienia i 30 tys. zł odszkodowania za bezprawne wykorzystanie utworu.
- Osoby chcące korzystać z tego nagrania mówią mi, że mają zgodę Faridy. Ale przecież spory wkład w ten utwór był mojego męża. Jeżeli sięgamy po czyjąś własności, czyjąś pracę, to kontaktujemy się ze spadkobiercami - powiedziała przed sądem Wydrzycka-Niemen.
Według wdowy, Niemen nie zlecał jej zajmowania się jego prawami autorskimi. - Ale wielokrotnie byłam świadkiem, jak cierpiał, kiedy ktoś naruszał jego prawa autorskie. Pisał felietony, w których wielokrotnie wspominał o bezprawnym korzystaniu z jego dorobku i piętnował takie zachowania - zeznała.
Prezes Stowarzyszenia Muzycznego Brzmienia Krzysztof Wodniczak powiedział, że miał pozwolenie na wykorzystanie tego utworu z jego oryginalną ścieżką dźwiękową od Faridy, która była jego autorką.
- Ten utwór był darem Niemena dla Faridy i dlatego mogła ona tym nagraniem dysponować, a mam od niej pismo, że ja mogę ten utwór wykorzystać i multiplikować w ograniczonym zakresie - mówił w sądzie Wodniczak.
Kolejna rozprawa zaplanowana została na 9 czerwca.
Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia jest organizacją non profit, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych, wydaje tez bezpłatne czasopismo "Brzemienia".
Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki w 1939 roku. Stał się legendą polskiej piosenki. Był wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem, poetą, felietonistą i malarzem. W swoich utworach wykorzystywał teksty poetów: Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Był jedną z największych postaci polskiej estrady. Zmarł w 2004 roku.
Małgorzata Wydrzycka-Niemen zapowiedziała, że w najbliższym czasie założy Fundację im. Czesława Niemena, która będzie chroniła i udostępniała spuściznę Czesława Niemena społeczeństwu.