PolskaTwoje dziecko zdaje próbny egzamin ósmoklasisty? Pamiętaj o nowych zasadach

Twoje dziecko zdaje próbny egzamin ósmoklasisty? Pamiętaj o nowych zasadach

W środę rozpoczynają się próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Są zorganizowane w szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym z uwagi na pandemię. Udział w nich jest dobrowolny.

Rozpoczynają się próbne egzaminy ósmoklasisty
Rozpoczynają się próbne egzaminy ósmoklasisty
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

Według zaleceń CKE szkoły powinny przeprowadzić próbny egzaminy ósmoklasisty w taki sposób, by jak najbardziej przypominały te właściwe. Zaleca się np. by rozpoczynały się o godzinie 9.00.

Zgodnie z harmonogramem podanym przez CKE, 17 marca będzie próbny egzamin z języka polskiego. 18 marca będzie egzamin próbny z matematyki, a 19 marca - próbny egzamin z języka obcego nowożytnego.

Materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów zostały przekazane do szkół drogą elektroniczną. Będą one dostępne także na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu po godz. 9.00.

Celem jest umożliwienie wzięcia udziału w próbnym egzaminie także tym uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w nim w szkole.

Jak podkreśla CKE, egzamin próbny przeprowadzany jest tylko w celu sprawdzenia wiedzy i zorientowania się, co jeszcze ewentualnie należy powtórzyć przed egzaminem właściwym.

"Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów" - zaznacza dyrektor CKE Marcin Smolik.

Egzamin ósmoklasisty. Zasady z uwagi na pandemię koronawirusa

Według wytycznych na próbny egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, "bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19". Zasada ta obowiązuje wszystkie osoby, przebywające w szkole.

Na egzaminie nie może pojawić się także osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo kto jest na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Na teren szkoły należy zasłaniać usta i nos maseczką. Nakaz ten obowiązuje w całej szkole z wyjątkiem sal, gdzie odbywa się egzamin próbny, po zajęciu miejsc przez uczniów.

W trakcie egzaminu uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)