Matura próbna już dziś. Uczniowie zaczynają egzaminacyjny maraton
300 tysięcy uczniów z całej Polski rozpoczyna w środę próbne matury. Mimo pandemii koronawirusa egzaminy odbywają się w szkołach - jednak w ścisłych wymogach sanitarnych. Na początek uczniowie zasiądą do testu z języka polskiego.
Próbna matura 2021 odbywa się w ścisłym rygorze sanitarnym. Najważniejsze podczas egzaminów będzie przestrzeganie czterech zasad: dystans, maseczka, dezynfekcja rąk oraz wietrzenie pomieszczeń.
Centralna Komisja Egzaminacyjna razem z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym wydały szereg zaleceń. Najważniejsza dotyczy uczniów - na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, "bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19".
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi maseczką ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje w całej szkole z wyjątkiem sal, gdzie odbywa się egzamin próbny, po zajęciu miejsc przez uczniów. Dyrektor CKE Marcin Smolik apeluje do uczniów, żeby unikali gromadzenia się i rozmów przed i po teście. "Rozumiem, że wiele osób nie widziało się od kilku miesięcy, ale warto utrzymać dyscyplinę" - podkreślał Marcin Smolik.
Próbna matura 2021. Zasady i harmonogram egzaminów
Uczniowie muszą zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. W trakcie egzaminu uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.
W środę przyszli maturzyści mierzą się z próbnym arkuszem z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym. W czwartek odbędą się także egzaminy próbne z matematyki na poziomie podstawowym oraz z historii muzyki i filozofii.
Z kolei w piątek będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a po południu z historii sztuki oraz z języka kaszubskiego. Próbny maraton maturalny zakończy się we wtorek 16 marca egzaminem próbnym z geografii, a po południu z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
Matura 2021. MEiN zmienia zasady
Ze względu na pandemię koronawirusa Ministerstwo Edukacji i Nauki zmodyfikowało arkusz maturalny w 2021 roku. Modyfikacji uległ egzamin z matematyki. Resort ograniczył wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano też wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów.
Również arkusz z geografii na poziomie rozszerzonym ulegnie modyfikacji. "Usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata" - zapisano w rozporządzeniu.
Jednocześnie nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.