ŚwiatPrezydent: wybory do Parlamentu Europejskiego - 25 maja

Prezydent: wybory do Parlamentu Europejskiego - 25 maja

Prezydent Bronisław Komorowski zarządził wybory do Parlamentu Europejskiego na 25 maja. Polacy będą wybierać 51 europosłów w 13 okręgach wyborczych.

Prezydent: wybory do Parlamentu Europejskiego - 25 maja
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Prezydent podpisał postanowienie w sprawie wyborów do PE, któremu towarzyszy kalendarz wyborczy. Ruszy on w dniu opublikowania postanowienia prezydenta w Dzienniku Ustaw. Wówczas ruszy także kampania wyborcza, która zakończy się o północy w piątek 23 maja.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 25 maja w godz. od 7 do 21.

Po raz pierwszy w eurowyborach osoby niepełnosprawne będą mogły głosować korespondencyjnie oraz przez pełnomocnika. Możliwość głosowania przez pełnomocnika będą miały także osoby, które ukończyły 75 lat. Z kolei korespondencyjnie mogą głosować także wyborcy przebywający za granicą.

Osoby niepełnosprawne, które chcą głosować korespondencyjne muszą to zgłosić wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta do 4 maja. Do 10 maja osoby chcące korespondencyjnie oddać głos za granicą muszą to zgłosić konsulowi. Do 15 maja można składać wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika. Do 20 maja można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w kraju, a do 22 maja - za granicą.

Do 5 kwietnia trzeba zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. 15 kwietnia o północy upłynie termin zgłaszania list kandydatów na europosłów. Z kolei do 25 kwietnia do publicznej wiadomości zostanie podana informacja o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Od 10 maja do 23 maja do północy publiczne media będą emitowały nieodpłatnie audycje wyborcze komitetów. Do 15 maja okręgowe komisje wyborcze poinformują o zarejestrowanych listach.

W eurowyborach w Polsce mogą głosować obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat, a także pełnoletni obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce, wpisani do rejestru wyborców.

Polska podczas wyborów do PE jest podzielona na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, z których część obejmuje jedno województwo (dotyczy to województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i śląskiego), część to połączone dwa województwa (okręgi obejmujące województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie, małopolskie i świętokrzyskie, dolnośląskie i opolskie oraz lubuskie i zachodniopomorskie); jest też okręg mazowiecki i okręg obejmujący Warszawę oraz osiem powiatów wokół stolicy.

Tak jak w wyborach do sejmu mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną co najmniej 5 procent poparcia. Głosy oddane na listy w skali kraju będą przeliczane metodą d'Hondta, sprzyjającą dużym ugrupowaniom; dopiero później rozdzielane pomiędzy okręgi w zależności od proporcji głosów oddanych na listę w danym okręgu. W odróżnieniu od wyborów krajowych - okręgi wyborcze nie mają przypisanej określonej liczby mandatów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)