Trwa ładowanie...
08-10-2009 17:48

Prezydent "wściekły"; podpisze traktat w sobotę

Nie w niedzielę w Belwederze - jak jeszcze rano zapowiadał szef BBN Aleksander Szczygło - a w sobotę o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński złoży podpis pod Traktatem Lizbońskim. Tę informację podał szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak. Źródła w kancelarii prezydenta twierdzą, że Lech Kaczyński jest "wściekły" na Szczygłę za podanie nieprawdziwego terminu.

Prezydent "wściekły"; podpisze traktat w sobotęŹródło: PAP
dfdraq2
dfdraq2

Rano szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło poinformował, że prezydent podpisze traktat w niedzielę wczesnym wieczorem. Szczygło przypomniał też, że tego dnia prezydent będzie w Watykanie na uroczystości kanonizacji błogosławionego abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

"Gazeta Wyborcza" cytuje wypowiedź anonimowej osoby z otoczenia prezydenta: - Szczygło nie wiedział, a poleciał do mediów. Prezydent jest na niego wściekły.

Również prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o niedzielny termin odparł: - Nie sądzę, żeby w Watykanie podpisywał Traktat Lizboński. Jak dodał, w tej sprawie "krążą różne plotki". - Proszę, żeby państwo nie wierzyli plotkom - mówił, dodając, że najwidoczniej Aleksander Szczygło nie ma dobrych informacji.

Tymczasem uroczystość odbędzie się w sobotę i ma mieć bogatą oprawę. Wśród zaproszonych gości pojawią się: przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier Szwecji, szef polskiego rządu i marszałek sejmu. Przyjazd do Polski rozważa także premier kierującej Unią Europejską Szwecji Fredrik Reinfeldt.

dfdraq2

W ubiegły piątek w referendum 67,1% Irlandczyków opowiedziało się za Traktatem z Lizbony. W ubiegłorocznym referendum przeciwko traktatowi było ponad 53%, a za - prawie 47%. Irlandczyków. Gdy Traktat zostanie podpisany przez Lecha Kaczyńskiego, jedynym państwem Unii Europejskiej, które tego nie zrobiło, będą Czechy. W Czechach w sprawie traktatu musi wypowiedzieć się trybunał, który sprawdza zgodność dokumentu z konstytucją. Czeski premier Jan Fisher oczekuje, że orzeczenie będzie pozytywne. A wtedy - jak mówił Fischer - prezydent Valclav Klaus powinien podpisać traktat.

Tymczasem czeski prezydent chce uzupełnienia treści traktatu uwagami, odnoszącymi się do Karty Praw Podstawowych. - Rozmawiałem dziś przez telefon z prezydentem Klausem. By móc podpisać Traktat, Klaus poprosił o dodanie do niego dwóch zdań, odnoszących się do Karty Praw Podstawowych - powiedział premier sprawującej rotacyjne przewodnictwo UE Szwecji Fredrik Reinfeldt.

Podpisany w grudniu 2007 r. Traktat z Lizbony ma usprawnić funkcjonowanie rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w około 40 dziedzinach. Traktat zakłada utworzenie stanowiska stałego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz unijnej służby dyplomatycznej.

Nowy traktat miał wejść w życie na początku 2009 roku, kończąc trwające od 2002 roku dyskusje nad reformą instytucjonalną rozszerzonej UE. Poprzedni projekt traktatu konstytucyjnego UE przepadł w 2005 roku w referendach we Francji i Holandii.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj