Trwa ładowanie...
15-08-2011 10:20

Prezydent wręczył nominacje generalskie. Kto awansował?

15 oficerów Wojska Polskiego otrzymało nominacje generalskie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Siły zbrojne to jeden z filarów państwa - uważa Komorowski. Dziękował żołnierzom za służbę w garnizonach, sztabach, dowództwach i centralnych instytucjach MON.

Prezydent wręczył nominacje generalskie. Kto awansował?Źródło: PAP
d4br0sf
d4br0sf

- Armia, także w warunkach państwa demokratycznego, a może właśnie w sposób szczególny w warunkach państwa demokratycznego i niepodległego, jest istotnym kośćcem całego państwa. To jest jeden z filarów, na którym opiera się nie tylko bezpieczeństwo nas wszystkich, ale również opiera się cały gmach państwowy - podkreślił prezydent podczas uroczystości.

Na dziedzińcu Belwederu w Warszawie awans na stopień generała broni odebrali gen. dyw. Sławomir Dygnatowski i gen. dyw. Mieczysław Gocuł. Dygnatowski jest zastępcą, a Gocuł pierwszym zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Stopień generała dywizji otrzymali: dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej i b. dowódca VI zmiany PKW w Afganistanie gen. bryg. Janusz Bronowicz, szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Andrzej Duks, dowódca Centrum Operacji Powietrznych gen. bryg. Jan Śliwka oraz komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Mirosław Rozmus.

Awans na stopień generała brygady odebrało dziewięciu pułkowników. Wśród nich są asystent w dowództwie 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie i b. dowódca IV i V zmiany PKW Afganistan płk Rajmund Andrzejczak, b. szef Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Wojsk Lądowych, a od kilku dni szef Inżynierii Wojskowej w SG WP płk Bogusław Bębenek oraz zastępca szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień (P1) SG WP płk Krzysztof Domżalski.

d4br0sf

Generałami brygady zostali również dowódca 20. Brygady Zmechanizowanej płk Jarosław Mika, dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Stefan Mordacz i dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej płk Marek Sokołowski. Awans na ten sam stopień otrzymali również zastępca szefa Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego przy Kwaterze Głównej NATO płk Jarosław Stróżyk, zastępca szefa i szef sztabu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych płk Ryszard Szczepiński oraz dyrektor gabinetu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Krzysztof Szymański.

Wręczenie nominacji generalskich odbywa się w dniu święta Wojska Polskiego na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. W trakcie uroczystości wręczone zostaną też ordery i odznaczenia państwowe. Ponadto pożegnani zostaną generałowie kończący zawodową służbę wojskową.

Wcześniej prezydent Komorowski, wraz z żoną Anną, złożyli wieniec przed znajdującym się tuż obok Belwederu pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Parze prezydenckiej towarzyszyli m.in. szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef SG WP gen. Mieczysław Cieniuch. Wieniec złożyła również córka marszałka Piłsudskiego Jadwiga Jaraczewska i jej syn Krzysztof Jaraczewski.

- W sytuacji zagrożenia tego co dobre i szlachetne, zarówno jednostki jak i całe narody mają prawo do skutecznej obrony - powiedział biskup polowy Józef Guzdek podczas mszy świętej inaugurującej obchody święta Wojska Polskiego.

d4br0sf

- Dlatego też potrzebne są siły zbrojne - profesjonalna, dobrze wyszkolona i wyposażona armia, która w razie potrzeby stanie w obronie najwyższych wartości, po stronie niszczonego dobra - mówił biskup podczas mszy świętej w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną Komorowską oraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

- To bardzo trudna i niebezpieczna służba w imieniu i na rzecz społeczeństwa, pełniona nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia. Podejmuje ją żołnierz, który wypowiadając słowa przysięgi wojskowej, zobowiązuje się bronić najwyższych wartości: niepodległości i granic RP, a jeśli zajdzie taka potrzeba "krwi własnej i życia nie szczędzić" - mówił biskup Guzdek.

Podkreślił, że wierności tej przysiędze dowiedli nasi ojcowie podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku, kiedy wyparli wroga z granic odrodzonej ojczyzny. - Nam powierzono zachowanie pamięci o ich bohaterstwie - zaznaczył biskup polowy.

d4br0sf

Przypomniał jednocześnie znamienne słowa bł. Jana Pawła II podczas pobytu w Polsce wypowiedziane w Radzyminie: "Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem".

d4br0sf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4br0sf
Więcej tematów