PolskaPrezydent: w 1976 r. robotnicy Płocka, Radomia i Ursusa bronili godności

Prezydent: w 1976 r. robotnicy Płocka, Radomia i Ursusa bronili godności

• Andrzej Duda wziął udział w płockich obchodach 40. rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r.
• Robotnicy Płocka, Radomia i Ursusa stanęli w obronie swojej godności, która polega na możliwości godziwego życia i pracy - mówił prezydent

19.06.2016 | aktual.: 19.06.2016 17:04

Prezydent Andrzej Duda podczas płockich obchodów 40. rocznicy wystąpień robotniczych z czerwca 1976 r. mówił, że w państwie, które chce być prawdziwie silne i nowoczesne "nie może być tak, że ciężka praca warunkuje dobrobyt społeczny". Dobrobyt społeczny - podkreślił - "warunkuje wydajność tej pracy".

Prezydent złożył kwiaty przy Pomniku Ofiar Protestów Robotniczych i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a następnie uczestniczył we mszy św. w intencji uczestników Czerwca'76.

Mówiąc o wydarzeniach sprzed 40 lat prezydent przypomniał, że w 1976 r. doszło do drastycznej podwyżki cen żywności, co do której "nie prowadzono żadnych konsultacji społecznych i wprowadzono ją z zaskoczenia". Dodał, że robotnicy widzieli ponadto "wokół siebie cały czas roztaczającą się propagandę sukcesu, która opowiadała im o państwie, w którym tak naprawdę nie żyli".

- Nawoływano do tego, aby budować Polskę Ludową nie poprzez unowocześnianie przemysłu, nie poprzez zwiększanie wydajności pracy i wprowadzanie nowych technologii, tylko poprzez pracę coraz cięższą i coraz bardziej ponad siły - mówił prezydent.

- Robotnicy powiedzieli: "nie", bo uznali, że władza depcze ich godność. (...) Dla zwykłego człowieka godność ta polega na możliwości godziwego życia w sensie jego warunków materialnych i szans na utrzymanie rodziny na jakimś przyzwoitym poziomie, a po drugie na tym, co tak mocno zawsze podkreślał nasz Ojciec Święty Jan Paweł II - na pracy, która stanowi element godności życia człowieka - mówił Duda.

Przeciwko wprowadzanym przez władze PRL podwyżkom cen żywności zaprotestowało 25 czerwca 1976 r. ok. 80 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. W Radomiu, Ursusie i Płocku odbyły się manifestacje, które przerodziły się w starcia z Milicją Obywatelską i ZOMO. Za udział w proteście osądzono łącznie 272 osoby, wobec których zapadły wyroki od kilku miesięcy nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wielu protestujących było aresztowanych, a następnie represjonowanych, w tym zwalnianych z pracy.

Wydarzenia Czerwca'76 w Radomiu, Płocku i Ursusie, a także w innych miastach, przyczyniły się do wzmożenia działalności opozycyjnej wobec władz komunistycznych i powstania Komitetu Obrony Robotników, pierwszej w PRL, jawnej organizacji opozycyjnej.

- To była polska inteligencja w tamtym czasie, która stanęła w obronie robotników. To była taka mała solidarność, żeby pomagać tym, których rodziny znalazły się bez środków utrzymania, bo mężowie znaleźli się w więzieniu - powiedział prezydent nawiązując do KOR.

Prezydent podkreślił, że wydarzenia Płocka, Radomia i Ursusa 1976 r. były jednym z kolejnych etapów "wielkiego polskiego przebudzenia". - Stało się wreszcie to, że nastąpił sojusz pomiędzy robotnikami i inteligencją - zaznaczył Duda.

Organizatorem płockich obchodów wystąpień robotniczych sprzed 40. lat jest tamtejszy region NSZZ "Solidarność". Prezydent podziękował Solidarności za to, że "cały czas stoi na straży tych samych wartości: uczciwości pracy, uczciwości relacji między państwem a obywatelami, pracodawcą i pracownikiem oraz godnych i bezpiecznych warunków pracy".

Podkreślił też, że "w państwie, które chce być państwem prawdziwie silnym i chce być państwem nowoczesnym - a to dziś warunek silnego państwa - nie może być tak, że ciężka praca warunkuje dobrobyt społeczny; dobrobyt społeczny warunkuje wydajność tej pracy".

- Wydajność pracy, to jej bezpieczeństwo, to rozsądne godziny pracy, to odpowiednie traktowanie pracownika, to czas dla pracownika do wypoczynku, to pracownik, który ma poczucie bezpieczeństwa nie tylko w znaczeniu samych warunków pracy, ale także i tego bezpieczeństwa socjalnego, pewności pracy, która jest uczciwie wykonywana i wtedy wiadomo, że jest pewna - powiedział Duda.

Zaznaczył, że od 1976 r. nieprzerwanie trzeba dbać o te elementy i jest to warunek budowania dobrobytu w przyszłości. - Wierzę w to, że jesteśmy w stanie razem budować dalej silną, wolną i suwerenną Polskę korzystając z tego wielkiego osiągnięcia, jakie dali nam bohaterowie 1976 roku - podkreślił prezydent.

Uczestniczący w płockich obchodach Czerwca'76 przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda ocenił, że protesty robotnicze, które 40. lat objęły całą Polskę, "otworzyły wrota do wolności" i przyczyniły się do powstania tego związku.

- Powodem tych protestów były drastyczne podwyżki podstawowych artykułów żywnościowych. Ale te protesty miały też wymiar podmiotowy, ludzki. Robotnicy po raz kolejny upomnieli się o to, aby był prowadzony dialog, dialog społeczny, którego także do niedawna w naszym kraju tak bardzo brakowało - powiedział.

Podziękował bohaterom wystąpień z 1976 r., "którzy wtedy mieli odwagę, a nie wszyscy ją mieli, wyjść na ulice i upomnieć się w imieniu nas wszystkich o to, abyśmy mogli żyć w wolnej, demokratycznej ojczyźnie".

Podczas uroczystej mszy świętej polowy biskup płocki Piotr Libera podkreślił, że uczestnicy protestów Czerwca'76 "zrobili kolejny krok ku wolności". Nawiązał w ten sposób do napisu "Krok ku wolności" na tablicy pamiątkowej, odsłoniętej w ramach rocznicowych obchodów na budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Płocku, przed którym 40. lat temu manifestowało kilka tysięcy pracowników tamtejszych zakładów pracy, i gdzie doszło do starć z MO i ZOMO.

Podczas przemarszu uczestników płockich obchodów Czerwca'76 spod Pomnika Ofiar Protestów Robotniczych i bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Stary Rynek na jego trasie ustawiła się grupka ok. 40 członków KOD z transparentami, których hasła adresowane były do prezydenta Andrzeja Dudy, jak np.: "Panie prezydencie brawo za uczczenie pamięci robotników Czerwca'76 - nagana za łamanie Konstytucji". Manifestujący pokazywali czerwone kartki.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (171)