Trwa ładowanie...
dzdka41
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz pojedzie na szczyt w Wilnie

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz pojedzie na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie i poruszy sprawę ewentualnych trójstronnych rozmów z Rosją i UE na temat relacji gospodarczych z Ukrainą - poinformował ukraiński premier Mykoła Azarow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiktor Janukowycz
Wiktor Janukowycz (PAP/EPA, Fot: Carina Karlovits)
dzdka41

- Mam nadzieję, że nasz prezydent przeprowadzi takie konsultacje w Wilnie. Udaje się tam właśnie w celu wyjaśnienia naszego stanowiska i uzgodnienia mechanizmu konsultacji - powiedział Azarow na konferencji prasowej dla zagranicznych dziennikarzy.

Wskazał, że to Rosja zaproponowała przeprowadzenie takich konsultacji przed podpisaniem umowy o stowarzyszeniu Ukraina-UE. - Rosja zaproponowała odłożenie podpisania (umowy stowarzyszeniowej) i rozpoczęcie negocjacji - powiedział Azarow.

Według niego, gdyby takie rozmowy przeprowadzono i gdyby przyniosły one skutek, to kwestia podpisania umowy z UE mogłaby się pojawić na szczycie Ukraina-UE wiosną 2014 r.

dzdka41

Azarow dodał, że Ukraina wkrótce rozpocznie rozmowy z Rosją na temat odbudowy stosunków gospodarczych, po tym jak Kijów zdecydował, że nie podpisze w piątek w Wilnie umowy stowarzyszeniowej z UE.

- Na początku grudnia usiądziemy do stołu negocjacji i wytyczymy "mapę drogową" mającą na celu przywrócenie naszych relacji" gospodarczych - oświadczył szef ukraińskiego rządu.

Sceptycznie do rozmów na linii Ukraina-UE-Rosja na tematy handlowo-gospodarcze odnosi się Bruksela. - Unia Europejska oczywiście jest gotowa angażować się z partnerami w dialog i konsultacje, ale jeśli chodzi o tę kwestię (...) mogę to tylko przyjąć do wiadomości - powiedziała w zeszłym tygodniu pytana o to rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Maja Kocijanczicz.

Azarow podkreślił, że jego kraj "nie chce absolutnie stać się polem bitwy między Unią Europejską a Rosją", która chce, by Kijów przystąpił do Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan. - Chcemy mieć dobre stosunki zarówno z Unią Europejską, jak i Rosją - zaznaczył.

dzdka41

W zeszły czwartek rząd Ukrainy wstrzymał proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Porozumienie miało być zawarte na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który zbierze się 28-29 listopada w Wilnie. Władze w Kijowie wyjaśniły, że Ukraina zdecydowała się na taki krok, by powstrzymać pogarszanie się relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała stronie ukraińskiej rekompensaty za wynikające z tego straty.

Kijów od trzech lat zabiega o obniżenie ceny rosyjskiego gazu, argumentując, że jako bezpośredni sąsiad Federacji Rosyjskiej płaci za błękitne paliwo więcej niż jego odbiorcy w Niemczech. Moskwa dotychczas uzależniała ewentualne zrewidowanie umów gazowych z Ukrainą od jej przystąpienia do Unii Celnej lub przekazania stronie rosyjskiej kontroli nad ukraińską siecią przesyłu gazu, którą gaz z Rosji płynie do państw UE.

Azarow, spytany, czy Kijów sfinalizował porozumienia z Rosją na temat ewentualnej nowej pomocy kredytowej, odparł: "Oczywiście, że nie".

Podziel się opinią

Share

dzdka41

dzdka41
dzdka41
Więcej tematów