Trwa ładowanie...
22-10-2015 17:05

Prezydent Turcji: nowa fala uchodźców z Syrii staje się faktem

Wiele wskazuje na to, że nowa fala uchodźców z Syrii, wywołana zintensyfikowanymi atakami syryjskich wojsk reżimowych, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, na miasto Aleppo, staje się faktem - ocenił prezydent Turcji Racep Tayyip Erdogan.

Share
Prezydent Turcji: nowa fala uchodźców z Syrii staje się faktemŹródło: AFP, fot: ARIS MESSINIS
d1fbdb9

Erdogan powtórzył swój apel skierowany do państw zachodnich, aby pomogły one szkolić i wyposażyć w sprzęt syryjskich rebeliantów oraz utworzyły bezpieczne strefy, chroniące ludność cywilną uciekającą przed wojną.

- Jeśli to zostanie zrobione, to moim zdaniem migracja uchodźców z Syrii zatrzyma się i będą oni mogli wrócić do swoich domów - powiedział Erdogan, odnosząc się do ponad 2 mln syryjskich uchodźców, którzy do tej pory znaleźli schronienie w Turcji.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) aż 35 tys. ludzi zostało zmuszonych w ostatnich dniach do ucieczki z okolic Aleppo, gdzie trwa ofensywa syryjskich wojsk reżimowych. Organizacje zajmujące się pomocą humanitarną w Syrii ostrzegają, że rodziny, które uciekły z Aleppo, pozbawione są dachu nad głową i są zmuszone nocować pod gołym niebem.

d1fbdb9

Celem ofensywy w muhafazie (jednostka podziału administracyjnego państw arabskich - red.) Aleppo jest przerwanie trwającego od zeszłego roku oblężenia bazy Kweiras. W ostatnich tygodniach dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) kilkakrotnie atakowali tę bazę, ale nie zdołali jej zdobyć.

Od 30 września Rosja włączyła się do konfliktu syryjskiego, by walczyć z IS, jednak jej lotnictwo, jak twierdzą kraje zachodnie, ostrzeliwuje również pozycje wspieranych przez USA umiarkowanych rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara al-Asada.

d1fbdb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fbdb9
Więcej tematów