Prezydent, szef MON i sekretarz generalny NATO na poligonie drawskim
Z okazji trwającego ćwiczenia Steadfast Jazz 2013 prezydent Bronisław Komorowski spotka się w czwartek z sekretarzem generalnym NATO Andersem Fogh Rasmussenem. W spotkaniu weźmie udział także minister obrony Tomasz Siemoniak - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta.
06.11.2013 | aktual.: 06.11.2013 15:18
Po spotkaniu, które odbędzie się w pałacu w Karwicach, szef MON weźmie udział w oficjalnej prezentacji ćwiczenia z udziałem prezydenta RP, sekretarza generalnego NATO oraz ministrów obrony państw NATO. Prezentacja odbędzie się w Olesznie koło Drawska Pomorskiego. Tam też Siemoniak weźmie udział w spotkaniu prezydentów Polski i Łotwy.
Po rozmowach minister uda się na pas ćwiczeń taktycznych Bucierz, by obserwować pokaz dynamicznego działania międzynarodowego batalionowego zgrupowania taktycznego.
Ćwiczenie trwa od 2 do 9 listopada, a jego najważniejszym celem jest przeszkolenie i praktyczne sprawdzenie Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force - NRF) - zaawansowanych technologicznie sił o wysokiej gotowości bojowej, składających się z komponentów lądowego, powietrznego, morskiego i sił specjalnych, które sojusz może w razie potrzeby szybko rozmieścić w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu.
W ćwiczeniu uczestniczy ponad 6 tys. żołnierzy ze wszystkich 28 państw NATO i trzech krajów partnerskich - Finlandii, Szwecji i Ukrainy. Ok. 3000 żołnierzy bierze udział w części dynamicznej.
Scenariusz ćwiczenia zakłada konflikt na ograniczoną skalę. Fikcyjne państwo spoza NATO wysuwa roszczenia terytorialne wobec Estonii, po czym zajmuje część terytorium tego kraju. Rada Północnoatlantycka podejmuje decyzję o kolektywnej obronie i kieruje w rejon konfliktu Siły Odpowiedzi NATO. Ćwiczenie ma sprawdzić działanie wojsk NATO w sytuacjach zagrożenia atakiem cybernetycznym, zbrodni wojennych, zakłóceń w funkcjonowaniu logistyki i zagrożeń dla ludności cywilnej.
Miejscem wojskowych ćwiczeń na żywo są poligony i przestrzeń powietrzna Polski, na południowym Bałtyku odbywa się morska część manewrów. Część dowódczo-sztabowa odbywa się w Adazi koło Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach w państwach NATO.
Powołane w 2003 r. NRF dotychczas nie uczestniczyły w regularnych działaniach bojowych. Pomagały w zabezpieczeniu igrzysk olimpijskich w Grecji w 2004 r., rok później niosły pomoc ofiarom huraganu Katrina w Luizjanie i trzęsienia ziemi w Pakistanie. W 2006 r. szczyt NATO w Rydze ogłosił pełną gotowość operacyjną NRF.
Pododdziały wydzielone do NRF uczestniczyły tej pory w 17 ćwiczeniach, przeprowadzonych w 14 krajach, jednak na mniejszą skalę niż Steadfast Jazz. Pod koniec października na roboczej sesji w Brukseli ministrowie obrony państw NATO uznali, że sojusz musi zintensyfikować ćwiczenia.