Trwa ładowanie...

Prezydent Syrii zachęca Zachód do wymiany informacji na temat terrorystów

Prezydent Syrii Baszar al-Asad zachęcał państwa walczące z terroryzmem do wymiany informacji wywiadowczych w celu skuteczniejszego zwalczania tego zjawiska. W jego ocenie to polityka europejskich rządów doprowadziła do ataku islamistów w Paryżu.
Share
Według Asada to "krótkowzroczność" polityków Zachodu doprowadziła do ataku we Francji
Według Asada to "krótkowzroczność" polityków Zachodu doprowadziła do ataku we FrancjiŹródło: PAP/EPA, Fot: Yoan Valat
d3orm6v

- Państwa zaangażowane w walkę z terroryzmem powinny wymieniać się informacjami. (...) Mówiliśmy Zachodowi: "Nie możecie wspierać terrorystów i roztaczać nad nimi politycznego parasola ochronnego, ponieważ odbije się to na waszych państwach i społeczeństwach" - powiedział Asad w wywiadzie udzielonym jednemu z czeskich miesięczników.

Prezydent Syrii uznał, że politycy Zachodu wykazali się "krótkowzrocznością", której konsekwencją był atak na tygodnik "Charlie Hebdo". Jednocześnie zapewnił, że Damaszek przeciwstawia się zabijaniu ludności cywilnej i solidaryzuje się z rodzinami ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu.

Rząd Asada walczy od marca 2011 roku z powstaniem, którego uczestników władze nazywają terrorystami. Od tamtej pory w walkach zginęło około 200 tys. osób, w tym wielu cywilów.

d3orm6v

W atakach terrorystycznych, których sprawcy deklarowali przynależność do organizacji dżihadystycznych, zginęło w Paryżu 17 osób. W ubiegłą środę w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a w piątek wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby. Terroryści zginęli w piątek podczas operacji sił specjalnych francuskiej policji.

d3orm6v

Podziel się opinią

Share
d3orm6v
d3orm6v
Więcej tematów