Trwa ładowanie...
d4m3fcp

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w Polsce. Mówiła o Wałęsie i Mazowieckim

Zuzana Czaputova była w poniedziałek gościem Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim. Przywódcy rozmawiali w cztery oczy, a później przewodzili spotkaniu obu delegacji. Czaputova na konferencji prasowej wspomniała o wartościach demokratycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zuzana Czaputova i Andrzej Duda rozmawiali w Pałacu Prezydenckim
Zuzana Czaputova i Andrzej Duda rozmawiali w Pałacu Prezydenckim (Kancelaria Prezydenta RP, Fot: Jakub Szymczuk)
d4m3fcp

Prezydent Słowacji podkreśliła, że Polskę i Słowację łączy nie tylko bliskość geograficzna, ale i wspólna historia. Wspomniała o Tadeuszu Mazowieckim i Lechu Wałęsie, którzy byli inspiracją dla słowackich opozycjonistów. Padło też nazwisko Lecha Kaczyńskiego.

Zuzana Czaputova wspomniała o demokratycznych wartościach, o które w latach 80-tych walczyli opozycjoniści w obu krajach. - Nie możemy zapominać o tym, by tych wartości bronić cały czas - powiedziała.

Spotkanie Duda-Czaputova. Prezydent: jestem demokratą

Do wartości demokratycznych, w kontekście wyborów szefa Komisji Europejskiej, nawiązał Andrzej Duda. - Ja jestem demokratą. Dla mnie proces wyborczy ma największe znaczenie. Nie rozumiem więc, dlaczego socjalista miałby być szefem KE, skoro socjaliści te wybory przegrali? To byłoby sprzeczne z demokracją - powiedział.

d4m3fcp

Zobacz też: Zbigniew Ziobro komentuje decyzję prezydenta. "To nie moja porażka"

Czaputova wyznała, że oboje zgodzili się, co do oceny rozdział stanowisk w UE. Zakończył się źle dla Europy Środkowej. Przedstawiciele rządu podkreślali z kolei, że Polska osiągnęła swoje cele. Prezydent Słowacji zapowiedziała że będzie przyglądać się sądownictwu dyscyplinarnemu w Polsce. Andrzej Duda przyznał, że kluczowym dla demokracji jest brak nacisków politycznych na sądownictwo.

Po briefingu w planach przywódców było wspólne śniadanie robocze. A następnie - spotkanie Czaputovej z marszałkami Sejmu i Senatu, a w końcu i z premierem Mateuszem Morawieckim.

Czytaj też: Andrzej Duda apeluje o miłość do lasu. "Sadźmy drzewa!"
Prezydent Słowacji apeluje do krajów regionu. Gorzki komentarz Sikorskiego

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m3fcp

Podziel się opinią

Share
d4m3fcp
d4m3fcp
Więcej tematów