Trwa ładowanie...

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w Polsce. Mówiła o Wałęsie i Mazowieckim

Zuzana Czaputova była w poniedziałek gościem Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim. Przywódcy rozmawiali w cztery oczy, a później przewodzili spotkaniu obu delegacji. Czaputova na konferencji prasowej wspomniała o wartościach demokratycznych.

Share
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w Polsce. Mówiła o Wałęsie i Mazowieckim
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, fot: Jakub Szymczuk
d1xfebk

Prezydent Słowacji podkreśliła, że Polskę i Słowację łączy nie tylko bliskość geograficzna, ale i wspólna historia. Wspomniała o Tadeuszu Mazowieckim i Lechu Wałęsie, którzy byli inspiracją dla słowackich opozycjonistów. Padło też nazwisko Lecha Kaczyńskiego.

Zuzana Czaputova wspomniała o demokratycznych wartościach, o które w latach 80-tych walczyli opozycjoniści w obu krajach. - Nie możemy zapominać o tym, by tych wartości bronić cały czas - powiedziała.

Spotkanie Duda-Czaputova. Prezydent: jestem demokratą

Do wartości demokratycznych, w kontekście wyborów szefa Komisji Europejskiej, nawiązał Andrzej Duda. - Ja jestem demokratą. Dla mnie proces wyborczy ma największe znaczenie. Nie rozumiem więc, dlaczego socjalista miałby być szefem KE, skoro socjaliści te wybory przegrali? To byłoby sprzeczne z demokracją - powiedział.

Zobacz też: Zbigniew Ziobro komentuje decyzję prezydenta. "To nie moja porażka"

Czaputova wyznała, że oboje zgodzili się, co do oceny rozdział stanowisk w UE. Zakończył się źle dla Europy Środkowej. Przedstawiciele rządu podkreślali z kolei, że Polska osiągnęła swoje cele. Prezydent Słowacji zapowiedziała że będzie przyglądać się sądownictwu dyscyplinarnemu w Polsce. Andrzej Duda przyznał, że kluczowym dla demokracji jest brak nacisków politycznych na sądownictwo.

Po briefingu w planach przywódców było wspólne śniadanie robocze. A następnie - spotkanie Czaputovej z marszałkami Sejmu i Senatu, a w końcu i z premierem Mateuszem Morawieckim.

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xfebk

Podziel się opinią

Share
d1xfebk
d1xfebk
Więcej tematów