Trwa ładowanie...
d31tbyj

Prezydent skierował do TK zmiany w ustroju sądów wojskowych

Prezydent Andrzej Duda nie podpisał zmian w ustroju sądów wojskowych i skierował nowelę prawa do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała we wtorek wieczorem Kancelaria Prezydenta.
Share
Andrzej Duda
Andrzej DudaŹródło: WP, Fot: Andrzej Hulimka
d31tbyj

Uchwalona 11 września nowela miała wprowadzić zewnętrzny nadzór ministra sprawiedliwości nad działalnością administracyjną sądów wojskowych, który miał być wykonywany przez sędziów wojskowych delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wśród powodów, które przemawiały za prewencyjnym skierowaniem ustawy do TK prezydent wskazał przyznanie ministrowi sprawiedliwości kompetencji żądania przekazania akt spraw sądowych, w ramach sprawowania przez niego zewnętrznego nadzoru administracyjnego. Inną wątpliwością konstytucyjną była wpisana do ustawy możliwość żądania przez ministra sprawiedliwości od rzecznika dyscyplinarnego podjęcia czynności dyscyplinarnych wobec sędziego.

W opinii prezydenta dodatkowo wątpliwości budzi upoważnienie ministra do przetwarzania danych osobowych stron, pełnomocników i innych uczestników postępowań sądowych oraz powierzenie ministrowi funkcji administratora tego rodzaju danych osobowych - zaznaczyła kancelaria.

d31tbyj

Uchwalone przez parlament przepisy zakładały, że nadzór ten będzie wykonywany poprzez delegowanych do MS sędziów sądów wojskowych. Wcześniej taki nadzór wykonywał Departament Sądów Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości, zlikwidowany nowelizacją ustawy z sierpnia 2011 r.

To już druga ustawa skierowana przez prezydenta do Trybunału. 27 sierpnia Andrzej Duda skierował do TK wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zmianie ustawy o kuratorach sądowych.

W uzasadnieniu wniosku prezydent wskazał, iż analiza przebiegu procedury ustawodawczej w zakresie trybu rozpatrzenia przez Sejm poprawek senackich do przedmiotowej ustawy wzbudziła poważne zastrzeżenia co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. „Mając na uwadze tak doniosłe wartości jak zaufanie obywatela do państwa oraz stanowionego przez nie prawa, a także obowiązek współdziałania Sejmu i Senatu w realizacji funkcji ustawodawczej, niezbędne jest, by prawo było uchwalane w procedurze nie pozostawiającej żadnych wątpliwości” – napisał we wniosku prezydent.

d31tbyj

Podziel się opinią

Share
d31tbyj
d31tbyj
Więcej tematów