Trwa ładowanie...

Prezydent Serbii pojechał na pasterkę do klasztoru w Kosowie

Policja kosowska musiała interweniować przeciwko ultranacjonalistom, aby otworzyć drogę prezydentowi Serbii Borisowi Tadiciowi, gdy w wigilię prawosławnego Bożego Narodzenia jechał na pasterkę do historycznego serbskiego klasztoru Visoki Deczani w Kosowie.

Prezydent Serbii pojechał na pasterkę do klasztoru w KosowieŹródło: PAP/EPA, fot: Valdrin Xhemaj
dae7ktc
dae7ktc

Policja kosowska wspierana przez jednostki sił międzynarodowych KFOR i policji europejskiej misji Eulex wzięły w piątek udział w zabezpieczeniu przejazdu do klasztoru kolumnie samochodów prezydenta Serbii, którą próbowali zablokować albańscy ultranacjonaliści z Kosowa. Wznosili oni na szosie barykady i umieszczali inne przeszkody.

Dopiero gdy policja używała gazu pieprzowego, udawało się rozproszyć demonstrantów z opozycyjnego wobec rządu w Prisztinie skrajnie nacjonalistycznego ugrupowania "Samookreślenie".

W samym miasteczku Deczani nieopodal monastyru demonstrowało przeciwko wizycie prezydenta Serbii około 200 kosowskich Albańczyków. Wznosili okrzyki: "On nie uznaje nas, a my nie uznajemy jego", "Jesteśmy przeciwko wizycie serbskiego prezydenta, ponieważ jego kraj nie uznał dotąd niepodległości Kosowa".

Prezydent Serbii i grupa jego współpracowników przybyli do Kosowa, aby uczestniczyć w liturgii z okazji rozpoczynających się świąt prawosławnego Bożego Narodzenia, których wigilia przypada w tym roku według kalendarza juliańskiego w piątek, 6 stycznia.

dae7ktc

Klasztor Visoki Deczani z pierwszej połowy XIV wieku znajduje się o kilkanaście kilometrów od miasta Peć i jest jednym z historycznych sanktuariów, najbardziej czczonych przez serbskich wyznawców prawosławia.

Ten romańsko-bizantyński zespół architektury sakralnej, w którym jest pochowany jego założyciel, król serbski, św. Stefan Deczanski, został wpisany przez UNESCO za listę światowego dziedzictwa kulturalnego.

Kosowscy Albańczycy, którzy stanowią zdecydowaną większość ludności dwumilionowego Kosowa, byłej serbskiej prowincji, zadeklarowali w 2008 roku niepodległość. Serbia jej nie uznała, podobnie jak nie uznała jej serbska mniejszość zamieszkująca głównie na północy Kosowa.

Od ubiegłego roku utrzymuje się napięcie między kosowskimi Albańczykami, a kosowskimi Serbami, którzy nie chcą uznać obecności kosowskich funkcjonariuszy na punktach granicznych z Serbią.

dae7ktc

W piątek, w dniu wyjazdu do Kosowa, prezydent Tadić w wywiadzie dla serbskiego dziennika "Novosti" zadeklarował, że Belgrad pragnie rozwiązać konflikt między Serbami i kosowskimi Albańczykami przez zawarcie z nimi "historycznego porozumienia".

- Z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia zwracamy się z przesłaniem pokoju do wszystkich, nie tylko do Serbów, lecz również do Albańczyków i wszystkich, którzy żyją w Kosowie - zadeklarował Tadić.

dae7ktc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dae7ktc
Więcej tematów