PolskaPrezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela

Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał we wtorek znowelizowaną ustawę Karta Nauczyciela - poinformowała Kancelaria Prezydenta w środę. Inicjatorem nowelizacji karty był Związek Nauczycielstwa Polskiego, natomiast przeciwne nowelizacji było ministerstwo edukacji. Zgodnie z nowelizacją minister edukacji będzie ustalał w drodze rozporządzenia minimalną wysokość wszystkich dodatków do pensji zasadniczej nauczycieli.

10.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie o wysokości dodatków (m.in. motywacyjnego i funkcyjnego) decydują samorządy w regulaminach wynagradzania.

Inicjatorem nowelizacji Karty był Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod projektem zmiany ustawy podpisało się ponad 600 tys. osób.

Ministerstwo edukacji było od początku przeciwne nowelizacji. Zdaniem wiceministra Lecha Sprawki wprowadzony zapis może doprowadzić do sytuacji niedoszacowania pensji nauczycielskich, tak jak to miało miejsce w 2000 r. (wskutek tego błędu odszedł min. Mirosław Handke), z tą różnicą, że będzie to zjawisko na mniejszą skalę.

W obywatelskim projekcie znajdował się także zapis, że średnia minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego stanowi co najmniej 75% średniego wynagrodzenia nauczycieli. Przywracał on stan prawny sprzed połowy grudnia 2000 r. kiedy to zapis o __gwarantowanych 75%" został usunięty z ustawy.

Poprawkę wykreślającą zapis z projektu obywatelskiego zgłosili posłowie SLD.

Obecnie o wysokości płacy zasadniczej decyduje MEN w porozumieniu z Ministerstwem Pracy. Zgodnie z nim, płaca zasadnicza nauczycieli wynosi w tym roku 66,49% wynagrodzenia całkowitego.

Nowelizacja Karty Nauczyciela wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r. (ajg)

ministerstwonowelizacjazwiązek
Komentarze (0)