Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał Prawo telekomunikacyjne, które będzie obowiązywać od stycznia 2001 r. - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
Nowa ustawa przewiduje pełną liberalizację rynku usług międzymiastowych i lokalnych od początku 2002 r. oraz połączeń międzynarodowych od 2003 r.
Na mocy nowej ustawy powstanie Urząd Regulacji Telekomunikacji, który będzie jedynym organem odpowiedzialnym za ten rynek. Prezes URT przejmie kompetencje prezesa Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej, która – razem z Państwową Inspekcją Telekomunikacyjną i Pocztową, będzie działała jedynie do końca obowiązywania obecnej ustawy o łączności.
Prezes URT będzie m.in. rozdzielał częstotliwości dla cyfrowego radia i cyfrowej telewizji. Nadawanie koncesji tym stacjom pozostanie w gestii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Ustawa zakłada również rozszerzenie pakietu tzw. usług powszechnych, do których mają dostęp abonenci z całego kraju. Są to m.in. usługi telefoniczne, transmisja faksów i dostęp do Internetu przez modem. Przepisy nowego prawa blokują jednak możliwość przydzielenia w przyszłym roku koncesji operatorom UMTS - telefonii komórkowej trzeciej generacji. Sejm odrzucił bowiem senacką poprawkę, która wprowadzała takie rozwiązanie. Oznacza to, że Ministerstwo Łączności musi zdążyć z ogłoszeniem przetargu i przyznaniem koncesji do końca tego roku. Ewentualne opóźnienie w ich wydaniu jednocześnie opóźni planowany na przyszły rok napływ do budżetu 7 mld zł z opłat koncesyjnych. Zdaniem analityków dobre przygotowanie i przeprowadzenie przetargu na UMTS w tak krótkim czasie jest zadaniem bardzo trudnym do wykonania. Ministerstwo Łączności zapewnia jednak, że zdąży na czas, choć nie ukrywa, że przyjęcie przez Sejm senackiej poprawki znacznie ułatwiłoby prace przy przetargu.(ck)