Trwa ładowanie...
d4iytff

Prezydent nie odniósł się w ogóle do orzeczenia TK - uważa prof. Jerzy Stępień

Prezydent w orędziu w ogóle nie odniósł się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - zwraca uwagę Jerzy Stępień. Były prezes Trybunału komentował na antenie TVP Info wieczorne wystąpienie radiowo-telewizyjne Andrzeja Dudy, poświęcone właśnie sprawom organu orzekającego o zgodności stanowionego prawa z ustawą zasadniczą.

Share
d4iytff

W orędziu prezydent uzasadnił swoją decyzję o odebraniu przysięgi od wybranych wczoraj przez Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiedział też debatę nad procedurami ich wyboru oraz funkcjonowania Trybunału.

Jerzy Stępień przypomina, że prezydent przysięgał, że będzie przestrzegał nie tylko dobra narodu, ale również konstytucji. - Prezydent jest strażnikiem konstytucji, to bardzo charakterystyczne, że o tym już nie wspomniał - mówi profesor Stępień.

Trybunał Konstytucyjny wydał w czwartek orzeczenie, które stwierdza, że Sejm poprzedniej kadencji mógł wybrać trzech, a nie pięciu sędziów Trybunału. Zanim wyrok został wydany, PiS najpierw unieważnił sejmowymi uchwałami wybór pięciu sędziów powołanych podczas poprzedniej kadencji, a następnie wybrał pięciu nowych. Andrzej Duda przyjął przysięgę jedynie od tych wybranych w środę.

d4iytff

Podziel się opinią

Share
d4iytff
d4iytff
Więcej tematów