Trwa ładowanie...

"Za obronę wartości". Duda podziękował ojcu Rydzykowi

- Wszyscy wiemy, że rodzina to dwoje ludzi: kobieta i mężczyzna, którzy chcą razem być i tworzyć wspólnotę. Ale w jakże naturalny sposób nie mają oni poczucia pełni, jeżeli nie mają dziecka. Jeżeli nie mają tego elementu, który jest ukoronowaniem tej właśnie wspólnoty dwojga ludzi odmiennych płci, którzy chcą razem także dawać życie, rozwijać społeczeństwo, a zarazem rozwijać państwo - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda, który uczestniczy w 31. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja. Podziękował zgromadzonym za "obronę rodziny i wartości".

Andrzej Duda na Jasnej GórzeAndrzej Duda na Jasnej GórzeŹródło: PAP, fot: Waldemar Deska
d2lratc
d2lratc

Na Jasnej Górze w Częstochowie w niedzielę odbywają się główne uroczystości 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. To jedno z największych dorocznych zgromadzeń w tym sanktuarium.

Andrzej Duda: rodzina to dwoje ludzi - kobieta i mężczyzna

Swoje przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Na początku podziękował zgromadzonym za "obronę rodziny". - Wszyscy wiemy, że rodzina to dwoje ludzi - kobieta i mężczyzna, którzy chcą razem być i tworzyć wspólnotę. Ale w jakże naturalny sposób nie mają oni poczucia pełni, jeżeli nie mają dziecka. Jeżeli nie mają tego elementu, którzy jest ukoronowaniem tej właśnie wspólnoty dwojga ludzi odmiennych płci, którzy chcą razem także dawać życie, rozwijać społeczeństwo, a zarazem rozwijać państwo - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że to właśnie dlatego "mądre państwo i mądre władze stawiają na rodzinę i ją wspierają ze wszystkich sił". - Bo jest ona gwarancją przetrwania państwowości, narodowości i społeczeństwa - powiedział prezydent, który został nagrodzony gromkimi brawami.

d2lratc

Przypomnijmy, że Andrzej Duda wywoływał w przeszłości spore oburzenie słowami o osobach LGBT, o których w czasie kampanii wyborczej 2020 mówił: "próbuje nam się wmówić, że to ludzie, a to ideologia". Z kolei ojciec prezydenta, prof. Jan Duda, stwierdził, że "homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym". Takimi słowami "bronił" przyjętą m.in. przez Małopolskę ustawy anty-LGBT.

Podziękowaniom nie było końca

- Dziękuję wam, dziękuję ojcom redemptorystom, ojcu dyrektorowi Tadeuszowi Rydzykowi, wszystkim współtwórcom i animatorom oraz całej rodzinie Radia Maryja za waszą głęboką pamięć o ojczyźnie i o tym, co jest dla ojczyzny rzeczywiście ważne, by trwała. Za to, że codziennie stajecie w obronie świata wartości - mówił Andrzej Duda.

"Nie będzie Polski bez rodziny"

- Wartości, które budowane systematycznie powodują, że wspólnota, społeczeństwo, państwo staje się silne. Bo czymże państwo silne jest? Silne jest swoimi obywatelami, których podstawową, najważniejszą komórką współistnienia i życia jest rodzina - zaznaczył prezydent.

d2lratc

Andrzej Duda podziękował "wielkiej wspólnocie Radia Maryja i rodziny Radia Maryja za to, że zawsze o tym mówi". - Także rządzącym, niezależnie od tego, z jakiej są opcji politycznej, jakie ideały są dla nich ważne, że o tych wielkich prawdach ważnych przypominacie. Bo nie będzie Polski bez rodziny, bo były czasy, o czym już mówiłem, że państwa nie było, Polski: w znaczeniu politycznym nie było, ale polskość była. Właśnie dlatego, że w rodzinach przetrwała i umożliwiło to potem odrodzenie się państwa. Dlatego, że rodzina wychowywała kolejne pokolenia w poczuciu odpowiedzialności i wiary w to, że Polska powstanie na powrót - powiedział prezydent na Jasnej Górze.

Prezydent mówił też o Ukrainie

Prezydent podkreślił, że tym, co buduje wspólnotę i tym, co "niesie wiele ukojenia", jest modlitwa.

- Teraz kiedy trwa rosyjska agresja na Ukrainę, dziękuję wam za codzienne wspieranie naszych sąsiadów. Dziękuję wam za modlitwę, nie tylko za naszą ojczyznę, ale dziękuję za modlitwę także za Ukrainę i za naród ukraiński, z którymi wiecie, że w historii różnie to bywało między nami a nimi - powiedział Andrzej Duda.

d2lratc

Podkreślił, że wsparcie, okazanie serca, braterstwa i zrozumienia jest niezwykle ważne. - To jest wielkie dzieło, które - mam nadzieję - zbuduje wielką wspólnotę pomiędzy naszymi społeczeństwami i narodami na kolejne pokolenia - dodał prezydent.

- Budując także siłę naszej ojczyzny w przyszłości, w co głęboko wierzę. Bo pamiętajcie, że nasz naród, Polska i Korona, były najsilniejsze wtedy, kiedy właśnie umiały tworzyć w naszej części Europy wspólnotę różnych narodów, które rozumiały swój wspólny interes, także wspólny interes bezpieczeństwa - to na przyszłość niezwykle ważne. Bo, jak widać, historia niestety lubi się powtarzać. Zatacza być może nawet pewne kręgi. Dlatego trzeba w nią patrzeć i trzeba w niej czytać, starać się odnaleźć recepty na to, by złe procesy przerwać, a zapoczątkować te dobre - stwierdził.

d2lratc

Jak dodał prezydent, to dzięki temu, że "jako naród trwamy w wartościach chrześcijańskich od ponad 1050 lat, niezależnie od tego, czy w danym momencie mamy państwowość, czy nie, rozumiemy, ile te wartości znaczą i jaka niezwykła jest ich siła".

Źródło: PAP

Zobacz też: Kpiny przez łzy. "Szczękościsk" w reakcji na słowa Dudy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lratc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lratc
Więcej tematów