ŚwiatPrezydent Kwaśniewski rozpoczął wizytę we Lwowie

Prezydent Kwaśniewski rozpoczął wizytę we Lwowie

Prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął przed południem wizytę we Lwowie. Jej kulminacyjnym punktem
ma być uroczyste otwarcie, wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem
Juszczenką, odrestaurowanego Cmentarza Orląt Lwowskich.

24.06.2005 | aktual.: 24.06.2005 10:13

Kwaśniewskiego powitał na lotnisku prezydent Wiktor Juszczenko. W skład polskiej delegacji, oprócz szefa państwa, wchodzą marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz, marszałek Senatu Longin Pastusiak, a także ministrowie obrony i kultury: Jerzy Szmajdziński i Waldemar Dąbrowski, generalicja, biskupi, parlamentarzyści, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz inni zaproszeni goście, w tym wielu byłych lwowian mieszkających w Polsce.

Kwaśniewski i Juszczenko przeprowadzili na lwowskim lotnisku krótką rozmowę, niebawem udadzą się na Cmentarz Łyczakowski, którego częścią jest otwierany właśnie Cmentarz Orląt.

Uroczystość rozpocznie się od złożenia przez obu prezydentów wspólnej wiązanki kwiatów na mogile Iwana Franki oraz oddania hołdu żołnierzom Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, z którą walczyli Polacy o Lwów w latach 1918-19.

Później prezydenci i oficjalne delegacje udadzą się na Cmentarz Orląt, gdzie powita ich greckokatolicki metropolita Lwowa, kardynał Lubomyr Huzar. Tam też przewidziane są krótkie wystąpienia obu prezydentów.

Otwarcie Cmentarza Orląt odbędzie się w pełnym ceremoniale wojskowym z udziałem kompanii honorowych sił zbrojnych Polski i Ukrainy. Po otwarciu Cmentarza mszę polową koncelebrować będzie prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz kardynałowie Huzar i lwowski metropolita rzymskokatolicki kardynał Marian Jaworski.

Po odsłonięciu pomników piechurów francuskich i lotników amerykańskich, które wracają na swe przedwojenne miejsca na cmentarzu, przewidziane są kolejne wystąpienia Kwaśniewskiego i Juszczenki. Według nieoficjalnych informacji, prezydent Kwaśniewski zamierza zaapelować o pojednanie polsko-ukraińskie. Ceremonię zakończy Apel Pamięci i salwa honorowa, a także odegranie utworu "Śpij kolego".

Wojciech Tumidalski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)