Prezydent Kostaryki apeluje o przywrócenie Zelayi
Prezydent Kostaryki Oscar Arias, który jest mediatorem pomiędzy obalonym prezydentem Hondurasu Manuelem Zelayą a nowym rządem w Tegucigalpie przedstawił w sobotę plan pogodzenia stron.
Arias proponuje, by Zelaya, który stracił urząd w wyniku zamachu stanu 28 czerwca odzyskał władzę i stanął na czele rządu "pogodzenia" oraz by wybory prezydenckie w Hondurasie zorganizowano o miesiąc wcześniej, czyli w październiku.
Rząd tymczasowy nie chce przystać na takie warunki. Jednocześnie armia Hondurasu została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej.
Prezydent Kostaryki prowadzi negocjacje w nadziei na uniknięcie zamieszek w Hondurasie między zwolennikami Zelayi, a stronnikami i siłami nowego rządu, jednak wiele z jego wcześniejszych propozycji rozwiązania konfliktu było już odrzucanych przez jedną lub drugą stronę.
Plan prezydenta Ariasa przewiduje również amnestię dla osób, które popełniły polityczne przestępstwa po zamachu stanu.
Zamach w Hondurasie wywołał największy kryzys polityczny w Ameryce Środkowej od czasu zimnej wojny i stanowi wyzwanie dla prezydenta USA Baracka Obamy, który stara się poprawić relacje między Stanami Zjednoczonymi a krajami Ameryki Łacińskiej.
W dniu obalenia Zelayi prezydent Wenezueli Hugo Chavez zagroził militarną interwencją w odpowiedzi na zamach stanu w Hondurasie; prezydent Ekwadoru Rafael Correa powiedział, że jego kraj wesprze taką akcję, jeżeli dyplomaci jego kraju, lub państw sojuszniczych będą zagrożeni.