Trwa ładowanie...

Prezydent już na nartach w Zakopanem. Tryskał humorem na otwarciu maratonu charytatywnego

Prezydent Andrzej Duda przemawiał w niedzielę na inauguracji charytatywnego maratonu narciarskiego w Zakopanem. Zachęcał do szczepienia się przeciwko COVID-19 i tryskał humorem. - Media zresztą trafnie przewidziały, że Duda chociaż pewnie chory, COVID, prawda, leży tam sztywny, ale na pewno na ten narciarski maraton do Zakopanego przyjedzie. Nie mylili się - żartował.

Share
Prezydent Andrzej Duda przemawia przed maratonem w Zakopanem (Fot. PAP/Grzegorz Momot ) Prezydent Andrzej Duda przemawia przed maratonem w Zakopanem (Fot. PAP/Grzegorz Momot )
d33zfzp

W ubiegłą środę, 5 stycznia, poinformowano, że w związku z przypadkami zachorowań w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda przeprowadził test na obecność koronawirusa. Ponieważ dał on pozytywny wynik, to prezydent - zgodnie z przepisami - rozpoczął izolację. Było to już drugie jego zakażenie koronawirusem. Poprzednie miało miejsce w październiku 2020 r. Jak informowano, tym razem infekcja przebiegała u niego bardzo łagodnie, praktycznie beż żadnych objawów.

Dlatego też już w niedzielę rano prezydent wziął udział w charytatywnym maratonie narciarskim w Zakopanem.

"W kalendarzu prezydenckim to jedno z najważniejszych wydarzeń"

- Ja muszę powiedzieć, że to w moim kalendarzu prezydenckim jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, bo dostrzegam w nim kilka elementów. Media zresztą trafnie przewidziały, że Duda chociaż pewnie chory, COVID, prawda, leży tam sztywny, ale na pewno na ten narciarski maraton do Zakopanego przyjedzie. Nie mylili się - żartował Duda.

d33zfzp

- Mówię wszystkim, że już ozdrowiałem, na szczęście choroba tym razem zupełnie nie była poważna, nawet praktycznie nie poczułem tego, że jakakolwiek choroba mnie dotknęła. Jeżeli ktoś wątpi w skuteczność szczepień, to mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że teraz, po trzech dawkach szczepienia, znacznie lżej zniosłem te chorobę niż w 2020 r. w październiku, kiedy byłem chory po raz pierwszy. Wtedy czułem, że jestem chory, miałem grypę - dodał prezydent.

Duda wyraził zadowolenie, że może uczestniczyć w niedzielnych zawodach. Dziękował uczestnikom, wskazując, że zawody łączą dwa elementy. - Po pierwsze, że spotykamy się, bo narciarstwo to jest spotkanie. Ten, kto nigdy nie jeździł na nartach, nie wie, ilu ludzi można spotkać na krzesełku, na wyciągu, ludzi ze wszystkich stron Polski, ale także zza granicy. Po drugie to jest ta integracja przez sport. Spotykamy się niezależnie od przekonań, niezależnie od poglądów, od swoich różnych możliwości, jesteśmy razem, rozmawiamy - zauważył.

Kolejny element - jak mówił prezydent - polega na byciu z dziećmi, z młodzieżą, dla nich, "że będąc na tym sportowym wydarzeniu jednocześnie tworzymy coś dobrego, co ma ogromne znaczenie dla budowania tego, co nazywamy społeczeństwem obywatelskim, dla budowania tego, o czym mówimy, że to jest taka nasza odpowiedzialność za otaczającą nas rzeczywistość po to, by stawała się lepsza".

d33zfzp

- Wierzę, że dzięki tym zawodom nasza rzeczywistość staje się lepsza, także poprzez narciarstwo - podkreślił.

Prezydent Andrzej DudaGrzegorz Momotnarciarstwo alpejskie, slalom, Slalom Maraton Zakopane 2022, zawody charytatywne
Prezydent Andrzej Duda na stoku Fot: Grzegorz Momot

Prezydencka tradycja

Charytatywne zawody z udziałem głowy państwa odbywają się w Zakopanem co roku. Prezydent kilkukrotnie inaugurował już "12H Slalom Maraton Zakopane".

Pomysłodawczynią tych zawodów jest olimpijka i wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, prezes fundacji Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz. Podczas trwającego 12 godzin narciarskiego maratonu czołowi polscy narciarze wraz z podopiecznymi fundacji bez przerwy pokonują slalom, chcąc w tym czasie zjechać jak najwięcej razy. Każdy przejechany kilometr oznacza więcej pieniędzy na działalność fundacji Handicap Zakopane.

d33zfzp

"16 stycznia 2022 r. na Polanie Szymoszkowej ponownie ścigamy się na nartach charytatywnie, aby 'wyjeździć' jak największe wsparcie dla sportowców z niepełnosprawnością" – informowała fundacja.

Prezydent Andrzej DudaGrzegorz Momotnarciarstwo alpejskie, slalom, Slalom Maraton Zakopane 2022, zawody charytatywne
Prezydent Andrzej Duda na wyciągu Fot: Grzegorz Momot

Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane jest organizacją pozarządową, której celem jest m.in. organizacja i promowanie kultury fizycznej i sportu, szczególnie wśród osób czasowo lub trwale niepełnosprawnych oraz integracja sportowców o zróżnicowanych możliwościach psychofizycznych.

Źródło: PAP

"Andrzej Duda nie miał wyboru". Polityk opozycji nie ma wątpliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d33zfzp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33zfzp
d33zfzp
Więcej tematów