Trwa ładowanie...
d3hecvi

Prezydent Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson w Polsce. Rozmowy o sytuacji Polaków na wyspie

Według oficjalnych danych Polacy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców na Islandii. To o ich sytuacji, a także m. in. o nauce języka polskiego na tej wyspie, mają rozmawiać prezydent Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson oraz Polski Andrzej Duda. Dziś rozpoczyna się oficjalna wizyta władz Islandii w naszym kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Konferencja prasowa prezydentów Polski i Islandii
Konferencja prasowa prezydentów Polski i Islandii (PAP)
d3hecvi

Wizyta władz Islandii rozpoczęła się od oficjalnej ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie prezydenci Gudni Thorlacius Jóhannesson i Andrzej Duda rozmawiali "w cztery oczy" i to właśnie wtedy miała zostać poruszona kwestia Polaków mieszkających na Islandii. Prezydenci rozmawiali także o relacjach dwustronnych, a także współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Po tym spotkaniu, w obecności obu prezydentów, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej podpisali ze swoimi odpowiednikami ze strony islandzkiej porozumienie w sprawie nauki języka na tej wyspie. Prezydent Gudni Thorlacius Jóhannesson oraz Andrzej Duda wezmą także udział w konferencji rozpoczynającej III edycję Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w dziedzinie środowiska, energii i zmiany klimatu, organizowanej przez polskie Ministerstwo Klimatu. Program wizyty przewiduje również spotkanie dziś delegacji islandzkiej z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim, a także uroczysty obiad wydany na część islandzkiej pary prezydenckiej przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Wizyta ma potrwać do czwartku, a prezydentowi Islandii towarzyszy małżonka Eliza Jean Reid. W kolejnych dniach mają wspólnie odwiedzić Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) w Warszawie, Uniwersytet Warszawski, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności oraz Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku, a także złożyć kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

d3hecvi

Islandia jest krajem nordyckim, leżącym na wyspie o tej samej nazwie. Na terytorium odpowiadającym ok. 1/3 terytorium Polski mieszka niespełna 400 tys. ludzi. Według szacunków w okresie letnim hoduje się tam cztery razy więcej owiec niż liczy cała ludność tego kraju. Państwo to jest bardzo chętnie wybierane jako miejsce pracy przez Polaków, których wg oficjalnych danych przebywa na Islandii ok. 20 tys., nie licząc tych, którzy mają już obywatelstwo tego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hecvi

Podziel się opinią

Share

d3hecvi

d3hecvi
Więcej tematów