ŚwiatPrezydent Iranu chce jechać do USA, ale nie ma wizy

Prezydent Iranu chce jechać do USA, ale nie ma wizy


Władze w Teheranie
oświadczyły, że prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad wciąż
nie otrzymał wizy do USA, która pozwoliłaby mu na uczestnictwo w
planowanej na sobotę debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat
irańskiego programu atomowego. Dyskusja ma się odbyć w
nowojorskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych.

Prezydent Iranu chce jechać do USA, ale nie ma wizy
Źródło zdjęć: © AFP

23.03.2007 | aktual.: 23.03.2007 15:12

Stanowisko irańskich władz jest sprzeczne z oświadczeniem amerykańskiego Departamentu Stanu.

Pomimo przejścia procedur administracyjnych i zapewnień w (amerykańskich) mediach, władze Stanów Zjednoczonych nie wydały jeszcze wizy naszemu prezydentowi- powiedział wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Araghczi.

Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack już w poniedziałek oświadczył, że Ahmadineżadowi wizę wydano. Zdaniem McCormacka, Irańczykom przekazano w sumie 39 zezwoleń na przekroczenie granicy.

Irański komentarz jest kłamliwy. Jak oświadczył na początku tygodnia Departament Stanu, wizy zostały zatwierdzone- odparł rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gordon Johndroe.

Sobotnie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ma zdecydować o wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Teheranowi za jego program jądrowy. Ahmadineżad chce wziąć udział w dyskusji, by przedstawić oficjalnie stanowisko swego kraju.

Iran podejrzewany jest o potajemne próby wyprodukowania własnej broni jądrowej. Teheran natomiast twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter pokojowy.

Władze irańskie nie zastosowały się do poprzedniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa z grudnia ubiegłego roku, nakazującej przerwanie procesu wzbogacania uranu.

Projekt nowej rezolucji zawiera embargo na import broni z Iranu oraz zamrożenie kont bankowych kolejnych osób i przedsiębiorstw uczestniczących w irańskim programie nuklearnym i rakietowym. W rezolucji znajduje się także apel do rządów i instytucji finansowych o zaprzestanie przyznawania Iranowi pożyczek i grantów.

USA nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Iranem od 1980 roku, uważając kraj ten również za głównego sponsora terroryzmu. Jednak USA jako państwo, na którego obszarze znajduje się siedziba ONZ, zobowiązane są umożliwić zagranicznym przywódcom wystąpienie na tym forum.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)