Trwa ładowanie...
09-05-2016 14:01

Prezydent Duda będzie miał więcej władzy? "Rodzi się pytanie o ustrój Polski"

- Mamy dzisiaj prezydenta, który nas reprezentuje na różnego rodzaju forach. Ja osobiście jestem zadowolony - stwierdził w programie Wirtualnej Polski #dziejesienazywo Marek Jakubiak. Poseł Kukiz'15 opowiedział się również za wzmocnieniem roli prezydenta w państwie.

d3rypi0
d3rypi0

Zdaniem Jakubiaka, widać wyraźnie, jak "prezydent poprawia Prawo i Sprawiedliwość". - Zarejestrowałem już drugi raz taką sytuację. Pan Kaczyński mówi, że o konstytucji będziemy rozmawiali w PiS, a później wprowadzimy ją do Sejmu. Następnego dnia prezydent mówi: nie, nie, nie - to naród będzie decydował, jaka ta konstytucja będzie. I to już jest mi bardziej na rękę i taka rola prezydenta powinna mieć zawsze miejsce - oceniał parlamentarzysta klubu Pawła Kukiza.

Andrzej Halicki (PO) zauważył, że prezydent określił ostatnio konstytucję jako przejściową. - Przypominam tylko, że kadencja trwa pięć lat i bardziej przejściowy jest - już nie chce mówić - sam pan prezydent. W każdym razie miał być prezydentem stanowczym, oddziałującym na politykę jako arbiter sporów, odwoływał się do wspólnoty, a więc całego społeczeństwa, różnych poglądów. I nie realizuje tego w żaden sposób - stwierdził Halicki.

Polityk PO dodał, że - w jego opinii - Andrzej Duda jest dyspozycyjny. - Chociażby te ślubowania nocą, podpisywanie ustaw bez najmniejszej refleksji. To nie jest dla urzędu budujące, a wręcz odwrotnie: deprecjonujące ten urząd. I w tym wypadku rodzi się pytanie o ustrój, czy w ogóle tego rodzaju konstrukcja w Polsce jest potrzebna. Alternatywa jest oczywista: jeżeli wzmocnić to ustrój prezydencki, jeśli wybór praktyczny to ustrój kanclerski. Wracamy do dyskusji, która kiedyś miała zaczyn - mówił Halicki.

d3rypi0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rypi0
Więcej tematów