PolskaPrezydent: dar wolności zdobyliśmy ponownie w dziele Solidarności

Prezydent: dar wolności zdobyliśmy ponownie w dziele Solidarności

Dar wolności zdobyliśmy ponownie razem w wielkim dziele Solidarności, od 25 lat Polska cieszy się znowu wolnością - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent dodał, że do dzisiejszego marszu "Razem dla Niepodległej" zaprasza wszystkich, "którym w sercu gra niepodległa Polska".

Prezydent: dar wolności zdobyliśmy ponownie w dziele Solidarności
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

11.11.2014 | aktual.: 11.11.2014 13:40

- Witam na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, witam wszystkich w dniu Narodowego Święta Niepodległości, witam w tym miejscu, gdzie siłą rzeczy, siłą skojarzeń i tradycji łączy nas wspólna pamięć i dążenie do wspólnoty - powiedział Komorowski.

Jak dodał, na tym placu, Polacy gromadzą się w najważniejszych chwilach historii, po to, aby być razem.

- Tutaj w Pałacu Saskim, w sztabie generalnym urzędował marszałek Piłsudski, na tym placu, w kolejne Święta Niepodległości, defilowali przed nim żołnierze polscy, dumni z wywalczonej wtedy wolności. Tutaj w kolumnadzie Pałacu Saskiego spoczął nieznany żołnierz, poległy w walce o niepodległość ojczyzny i chociaż Pałac Saski runął, gdy Polska znów utraciła wolność, to Grób Nieznanego Żołnierza przetrwał i nadal jest przed nim pełniona stała uroczysta warta polskich żołnierzy - zaznaczył prezydent.

Przypomniał też, że na placu Piłsudskiego w 1979 roku, papież Jan Paweł II "wzywał Ducha Świętego, aby odnowił oblicze tej ziemi".

Komorowski podkreślał, że "dar wolności zdobyliśmy ponownie razem w wielkim dziele Solidarności i od 25 lat Polska cieszy się znowu wolnością".

"Zapraszamy wszystkich do marszu"

- Do dzisiejszego marszu "Razem dla Niepodległej" zapraszamy wszystkich. Wszystkich, którym w sercu gra niepodległa Polska. Nie wykluczamy nikogo. Wszystkich zapraszamy. Nie chcemy maszerować i świętować przeciwko innym. Chcemy dać dowód, że można świętować, można cieszyć się wolnością i niepodległością, różniąc się, ale nie nienawidząc. Konkurując, ale potrafiąc współpracować w sprawach dla Polski najważniejszych - powiedział prezydent.

Komorowski przypomniał, że 11 listopada 1918 r. dla większości narodów europejskich to moment zakończenia pierwszej wojny światowej. "Historia otworzyła nam wtedy szanse, lecz nie podarowała nam wolności" - mówił. Podkreślił, że Polacy niepodległość odzyskali dzięki długiej walce, determinacji, odwadze i mądrości. "Ale i w wyniku naszych zdolności do pojednania. Pamiętamy, że zdobyli się na to ówcześni polityczni przywódcy, którzy do 1918 roku, a często i po 1918 roku ostro ze sobą politycznie rywalizowali. Ale w tym momencie walki o niepodległość, konkurując potrafili wspólnie budować i umacniać suwerenne państwo polskie" - powiedział.

Po uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza do Belwederu przejdzie prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej".

Odznaczenia

Prezydent wręczył odznaczenia za służbę państwu i społeczeństwu. Wśród odznaczonych znaleźli się: ekonomistka, była minister przemysłu Henryka Bochniarz, która otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz za osiągnięcia w działalności społecznej. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej oraz za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce - otrzymał m.in. b. działacz Solidarności i b. europoseł PO Bogusław Sonik.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej otrzymał m.in. aktor Jan Peszek; za wybitne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości, za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej - Andrzej Blikle; za wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej, za szczególne zaangażowanie w dzieło tworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego - były wiceminister spraw zagranicznych i b. europoseł Paweł Kowal.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali także dziennikarze - Maciej Orłoś za wybitne zasługi dla rozwoju telewizji publicznej, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej oraz Jacek Żakowski m.in. za zasługi dla rozwoju wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski prezydent wręczył też m.in. byłemu rzecznikowi MSZ Piotrowi Paszkowskiemu - za wybitne zasługi w służbie zagranicznej oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej.

- Chciałem serdecznie podziękować za to, że ja mogłem w imieniu ojczyzny odznaczając państwa, podziękować za zasługi bardzo różne - i te związane z odzyskiwaniem naszej wolności sprzed dwudziestu pięciu, trzydziestu iluś lat, ale również te zasługi związane z zagospodarowywaniem wolności w obszarze kultury, gospodarki, służby publicznej, służby dyplomatycznej, we wszystkich tych obszarach, które współdecydują o tym, jaka jest dzisiaj Polska i jaka będzie w przyszłości Polska niepodległa, Polska wolna - podkreślił Komorowski, zwracając się od odznaczonych.

Prezydent życzył odznaczonym satysfakcji z tego, że "wspólnym wysiłkiem uczestniczymy w pięknym dziele, w tym samym dziele, ale w jakże zmienionych okolicznościach - dziele odzyskiwania i zabudowywania wolności". - Dziś jest takie poczucie łączności, mam nadzieję, że państwo to czujecie dziś w sposób szczególny, pomiędzy pokoleniami polskimi, które o wolność walczyły, które wolność zdobywały, które - bywało - że wolność traciły - zaznaczył Komorowski.

"Trzeba wzmacniać związki z Zachodem"

- Częścią wzoru na niepodległość jest zdolność wzmacniania związków ze światem Zachodu, w ramach UE i NATO - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski. Apelował o współdziałanie w ważnych sprawach. "Dzisiaj też razem odpowiadamy za przyszłość Polski" - mówił prezydent.

- Dotyczy to zarówno wzmocnienia siły i solidarności Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i Unii Europejskiej. To także wzmocnienie więzi transatlantyckich wiążących Europę, a więc i nasz kraj, ze Stanami Zjednoczonymi. To działanie na rzecz realizacji wielkiego zamysłu wspólnej przestrzeni gospodarczej łączącej obydwa brzegi Atlantyku - podkreślił prezydent.

"Klucz do wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego kraju"

- Niepodległość ma tym mocniejsze fundamenty, im mocniejsza jest gospodarka, im większa jest zamożność Polaków - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowych uroczystości. - Rozwój gospodarczy jest kluczem także do wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego kraju - podkreślił.

Wśród elementów "wzoru na niepodległość Polski" prezydent wymienił m.in. konkurencyjność gospodarczą. - Niepodległość ma tym mocniejsze fundamenty, im mocniejsza jest gospodarka, im szybszy jest rozwój ekonomiczny, im większa jest zamożność Polaków - podkreślił prezydent.

Jego zdaniem, mamy się czym pochwalić. - Ale wiemy, że przed nami jeszcze wiele ciężkiej, trudnej pracy, po to, by zwiększyć bezpieczeństwo ekonomiczne Polski, po to trzeba polską gospodarką i Polskę nadal modernizować, tak by była bardziej konkurencyjna i innowacyjna - ocenił Komorowski.

Jako kolejny element "wzoru na niepodległość Polski" prezydent wymienił bezpieczeństwo militarne. - Rozwój gospodarczy jest kluczem nie tylko do zamożności obywateli, ale także do wzmocnienia pozycji międzynarodowej i wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego kraju. Dlatego od 2016 roku Polska może i powinna przeznaczać na obronność 2 proc. swojego Produktu Krajowego Brutto - oświadczył.

"Wzór na trwałą niepodległość Polski"

Prezydent oświadczył, że istnieje "wzór na trwałą niepodległość Polski", na który składają się cztery elementy: rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania Polski ze światem zachodnim.

Według prezydenta, rodzina zawsze była depozytariuszem wolności, dlatego - jak mówił - "trzeba konsekwentnie tworzyć dobry klimat dla dobrej rodziny". Podkreślił, że wszystko, co w ciągu swojego życia robią polscy rodzice, czynią to dla swoich dzieci. - Pracując więc dla Polski, myśląc o kolejnych pokoleniach, chcemy przekazać następcom jeszcze zamożniejszą i jeszcze bezpieczniejszą ojczyznę - zaznaczył Komorowski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (286)