Trwa ładowanie...
d316qsw

Prezydent Częstochowy apeluje o przywrócenie woj. częstochowskiego

Prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie woj. częstochowskiego. Apel sformułowany jest w związku z doniesieniami o planowanym podziale woj. mazowieckiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Częstochowa. Prezydent miasta chce przywrócenia województwa
Częstochowa. Prezydent miasta chce przywrócenia województwa (Radio Maryja)
d316qsw

- W ślad za pochodzącymi z kręgów rządowych doniesieniami dotyczącymi zaawansowanych prac związanych z podziałem woj. mazowieckiego, jako prezydent Częstochowy, największego miasta w Polsce pozbawionego statusu wojewódzkiego, po raz kolejny stanowczo domagam się od Rządu RP podjęcia decyzji dotyczącej przywrócenia na mapę administracyjną Polski woj. częstochowskiego - napisał w liście Matyjaszczyk.

- Przypomnę po raz kolejny, że deklaracje dotyczące odtworzenia woj. częstochowskiego były mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta oraz subregionu wielokrotnie składane przez czołowych polityków oraz przedstawicieli obecnej koalicji rządzącej, zwłaszcza w czasie kampanii wyborczych przed kolejnymi wyborami - zaznaczył prezydent Częstochowy.

Matyjaszczyk podkreśla, że w związku z tym jest dla niego niezrozumiałe, "że do dziś nie mieliśmy informacji o żadnych pracach związanych choćby z oficjalnymi konsultacjami społecznymi, dotyczącymi powrotu na mapę woj. częstochowskiego".

d316qsw

Prezydent Częstochowy powtórzył formułowane wcześniej argumenty m.in., że proces reaktywacji województwa powinien czasowo poprzedzać decyzje europejskich instytucji związane z podziałem środków europejskich.

Matyjaszczyk już w przeszłości odwoływał się do wypowiedzi polityków PiS, którzy zapewniali, że będą starali się przywrócić woj. częstochowskie. M.in. prezes Jarosław Kaczyński w 2014 r. ocenił, że przy tworzeniu obecnego podziału wojewódzkiego popełniono błędy, a Częstochowa została pozbawiona swojej pozycji w sposób nieuzasadniony i powinna ją odzyskać.

Prezydent Częstochowy przypominał też, że w październiku 2015 r. Kaczyński deklarował, że sprawa woj. częstochowskiego jest elementem programu PiS i zapowiadał konsultacje społeczne w tej sprawie, w przypadku powołania przez jego partię rządu. Również Andrzej Duda w czasie kampanii w lutym 2015 r. deklarował, że jeśli zostanie Prezydentem RP, podejmie starania o utworzenie woj. częstochowskiego.

Źródło: wPolityce.pl

d316qsw

Podziel się opinią

Share

d316qsw

d316qsw
Więcej tematów