Trwa ładowanie...
d3h208m

Prezydent Bronisław Komorowski mianuje gen. dyw. Mirosława Różańskiego na nowego dowódcę generalnego

We wtorek prezydent Bronisław Komorowski mianuje na dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Mirosława Różańskiego. Obejmie on stanowisko 30 czerwca - poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. dyw. Mirosław Różański
Gen. dyw. Mirosław Różański (PAP, Fot: Grzegorz Hawałej)
d3h208m

"9 czerwca 2015 r. o godz. 10 w Pałacu Prezydenckim z udziałem Prezydenta RP odbędzie się uroczystość mianowania nowego dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Z dniem 30 czerwca br. stanowisko to obejmie gen. dyw. Mirosław Różański" - podano w komunikacie BBN.

Podczas tej samej uroczystości obecny dowódca generalny gen. broni pilot Lech Majewski odbierze akt zwalniający ze stanowiska z dniem 30 czerwca. To właśnie tego dnia Majewski skończy 63 lata i zgodnie z prawem będzie musiał przejść w stan spoczynku. Tymi okolicznościami w komunikacie BBN uzasadniono uruchomienie przez prezydenta Komorowskiego procedury mianowania nowego dowódcy generalnego.

Z nieoficjalnych informacji z otoczenia prezydenta wynika, że Bronisław Komorowski spotkał się z Różańskim w minioną środę. W rozmowie uczestniczył wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef BBN Stanisław Koziej.

d3h208m

53-letni gen. Różański jest współtwórcą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które działa od początku 2014 r. i powstało z połączenia istniejących wcześniej oddzielnych dowództw sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W 2013 r. Różański był pełnomocnikiem szefa MON do spraw wdrożenia reformy systemu dowodzenia wojskiem, a następnie szefem grupy organizacyjnej dowództwa generalnego.

W nowym dowództwie Różański nie objął żadnego stanowiska, lecz przeszedł do pionu uzbrojenia MON, gdzie przez ostatnie kilkanaście miesięcy był radcą-koordynatorem i bliskim współpracownikiem odpowiedzialnego za zakupy wiceministra Czesława Mroczka. W przeszłości m.in. kierował Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON oraz dowodził dywizją kawalerii pancernej w Żaganiu i dwukrotnie brygadą zmechanizowaną w Międzyrzeczu.

Zgodnie z konstytucją prezydent mianuje szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódców rodzajów sił zbrojnych (w obecnym systemie dowodzenia są to: dowódca generalny i operacyjny). Dowódcy generalnemu podlega obecnie ok. 85 tys. żołnierzy w niemal 100-tys. wojsku.

d3h208m

Podziel się opinią

Share
d3h208m
d3h208m
Więcej tematów