Trwa ładowanie...
d2caj44
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Brazylii oświadczyła, że nie ustąpi mimo nacisków opozycji

• Dilma Rousseff oświadczyła, że nie zrezygnuje z funkcji prezydenta
• Opozycja domaga się jej odejścia w związku ze skandalem korupcyjnym wokół koncernu Petrobras i zarzutów wobec jej poprzednika, Luiza Inacio Luli da Silvy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dilma Rousseff
Dilma Rousseff (AFP, Fot: Claudio Reyes)
d2caj44

- Jestem przekonana, że ci, którzy domagają się, abym ustąpiła, przyznają tym samym, że nie ma podstaw do wystąpienia o impeachment wobec mojej osoby - powiedziała Rousseff podczas konferencji prasowej, którą zwołała w pałacu prezydenckim Planalto w stolicy, Brasilii.

- Trudno uwierzyć, że mając na względzie moją trajektorię polityczną, moją uczciwość, mogłabym ustąpić wobec tych, którzy działają bez krzty szacunku dla prawa - dodała Dilma Rousseff.

Wystąpienie prokuratury o areszt prewencyjny dla byłego prezydenta Luli da Silvy jeszcze bardziej pogłębiło długotrwały kryzys polityczny w Brazylii i niepewność co do przyszłości Dilmy Rousseff.

d2caj44

Lula spędził w piątek znaczną część dnia na rozmowach ze swymi adwokatami i kierownictwem Partii Pracujących. Były prezydent, twórca cudu gospodarczego w 200-milionowym kraju, podtrzymuje swe stanowisko, że prokuratura nie ma podstaw do żądania zastosowania wobec niego aresztu prewencyjnego, i twierdzi, że za jej inicjatywą kryje się manewr polityczny.

Prokuratura Sao Paulo, gdzie Lula ma rezydencję, uważa, że powinien trafić do więzienia z powodu udziału w praniu brudnych pieniędzy, który mu zarzuca, i sfałszowania dokumentów dotyczących kosztów jego apartamentu, zapisanego na przedsiębiorstwo budowalne zamieszane w wielką aferę korupcyjną wokół brazylijskiego Petrobrasu, największego koncernu państwowego Ameryki Łacińskiej.

Komentatorzy prasy brazylijskiej zastanawiają się, w jakiej mierze przywódca centrolewicowej Partii Pracujących i najbardziej podziwiany do niedawna polityk Ameryki Łacińskiej, prezydent w latach 2003-2011, może być zamieszany w endemiczną korupcję panującą w Brazylii i większości krajów kontynentu.

d2caj44

Podziel się opinią

Share

d2caj44

d2caj44
Więcej tematów