PolskaPrezydent: antysemityzm w Polsce nie był ludobójstwem

Prezydent: antysemityzm w Polsce nie był ludobójstwem

W naszym kraju ani przez sekundę nie było tendencji antysemickich związanych z ludobójstwem - powiedział prezydent Lech Kaczyński na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela Szimonem Peresem.

Prezydent: antysemityzm w Polsce nie był ludobójstwem
Źródło zdjęć: © PAP

Prezydent Kaczyński przyznał też, że w Polsce występowało zjawisko antysemityzmu, ale - jak zaznaczył - nie był to antysemityzm, który miał cokolwiek wspólnego z ludobójstwem. Nie było tego rodzaju tendencji w naszym kraju ani przez sekundę - oświadczył.

Zdarzały się akty, które bym określił, jako akty kryminalne i przestępcze, mordów, ja tego nie neguję absolutnie, natomiast żadne władze Rzeczpospolitej nie prowadziły wobec naszych żydowskich współobywateli, a także osób narodowości żydowskiej, które nie były obywatelami Polski, jakichkolwiek działań, które miałyby prowadzić do utraty życia przez współobywatela żydowskiego - powiedział Kaczyński.

We wtorek obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystych obchodach 65. rocznicy wybuchu powstania w Warszawskim Getcie.

Powstanie w warszawskim getcie, to dowód jak ludzie zdeterminowani w obronie godności i honoru potrafią przeciwstawiać się okrutnej, totalitarnej, nazistowskiej władzy - mówił polski prezydent.

Kaczyński zapewnił podczas konferencji, że Polska wspiera oczywiste roszczenia narodu żydowskiego do życia w pokoju i spokoju. Polska chce pokoju na Bliskim Wschodzie, ponieważ istnieją historyczne związki z państwem Izrael, ponieważ pokój jest potrzebny światu ze względu na ogólną stabilizację - zaznaczył polski prezydent.

Lech Kaczyński mówił, że Polska chce jak najlepszych stosunków z Izraelem. Zaznaczył, że lata 1939-1945 na ziemiach polskich, to lata okupacji niemieckiej. To niemiecki, nazistowski okupant dokonał zbrodni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że większość ludzi, którzy stracili życie, było naszymi współobywatelami, było obywatelami państwa polskiego - dodał.

Wierzę, że Polska i Izrael są sobie bliskie politycznie - mówił z kolei prezydent Izraela Szimon Peres. Podkreślił, że Polska wyraziła poparcie dla Izraela w skali europejskiej, opowiedziała się też jednoznacznie przeciwko terroryzmowi i polityce prowadzonej przez Iran wobec Izraela.

Polska ma tutaj głos donośny, bardzo jednoznacznie brzmiący i bardzo to sobie cenimy. Chcemy dalej rozwijać naszą współpracę we wszystkich dziedzinach - oświadczył Peres.

Podziękował też za sposób uczczenia 65. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. To był z jednej strony smutek, z drugiej - szacunek dla bojowników, z nową nadzieją polityczną. Bardzo dziękuję za udział narodu polskiego w smutku narodu żydowskiego - powiedział prezydent Izraela. Musimy zmienić smutek na nadzieję na przyszłość dla waszego i naszego narodu - dodał Peres.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)