PolskaPrezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie w Radzie Europy. Będzie dotyczyło głównych problemów polityki europejskiej

Prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie w Radzie Europy. Będzie dotyczyło głównych problemów polityki europejskiej

• Prezydent Andrzej Duda wystąpi przed ZP RE
• Zaproszenie wystosował sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland
• Szczerski: wystąpienie będzie dotyczyło głównych problemów polityki europejskiej

Prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie w Radzie Europy. Będzie dotyczyło głównych problemów polityki europejskiej
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | TAMAS KOVACS

Prezydent Andrzej Duda wystąpi przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy; tematem przemówienia będą problemy polityki europejskiej - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski rozmowie prezydenta z sekretarzem RE Thorbjoernem Jaglandem.

- Sekretarz generalny Rady Europy zaprosił prezydenta do wygłoszenia wystąpienia przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy. Prezydent to zaproszenie przyjął - powiedział Szczerski. Dodał, że nie ma jeszcze ustalonej daty, ale na pewno nie będzie to najbliższa sesja ZP RE.

Według niego wystąpienie prezydenta będzie dotyczyło głównych problemów polityki europejskiej.

- Jeżeli prezydent miałby wygłosić takie przemówienie na tak ważkim forum, to zapewne byłoby to przemówienie poświęcone wielu problemom, z którymi boryka się dziś Europa, bo na tym polega praca Zgromadzenia Parlamentarnego RE, że toczy się tam dyskusja na tematy najważniejszych problemów i wyzwań dla Europy - powiedział z kolei w TVN24 szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Szczerski informował również, że rozmowa prezydenta z sekretarzem generalnym RE dotyczyła kwestii bieżących związanych z Trybunałem Konstytucyjnym. Jak relacjonował prezydencki minister, Jagland zapewnił, że ma pełne zaufanie do polskich władz i polskich polityków co do tego, że znajdą kompromis w tej sprawie; sekretarz generalny RE zaapelował też o kompromis do polskich polityków i wszystkich partii.

Wizyta w Warszawie i rozmowy Jaglanda z polskimi władzami mają związek m.in. z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej w poniedziałek sekretarz generalny RE rozmawiał m.in. z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą.

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)