Trwa ładowanie...

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Dwie osoby odznaczone Orderem Orła Białego

Z okazji Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim odbywa się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Orderem Orła Białego odznaczeni zostali historyk prof. Andrzej Nowak oraz kardiolog prof. Grażyna Świątecka, współzałożycielka gdańskiego Telefonu Zaufania "Anonimowy Przyjaciel" i Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej.

Share
Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe. Dwie osoby odznaczone Orderem Orła Białego
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d41uub6

Prof. Andrzej Nowak otrzymał odznaczenie "w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie".

Prof. Świątecka odznaczona została "w uznaniu znamienitych zasług upowszechnianiu idei wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresownej pomocy, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i służbie społeczeństwu polskiemu".

d41uub6

- Prezydent RP ma ten zaszczyt, że może państwu wręczyć symboliczne podziękowania od Polski za wielkie dzieło, które państwo w swoim życiu i swoim życiem realizujecie - powiedział prezydent Andrzej Duda po wręczeniu oznaczeń państwowych. Podkreślił także, że w przypadku odznaczeń dla prof. Grażyny Świąteckiej i dla prof. Andrzeja Nowaka, ani on, ani kapituła nie miała żadnych wątpliwości.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczpospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe.

W trakcie tej samej poniedziałkowej uroczystości Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony: - Sylwester Porowski - fizyk, twórca polskiego błękitnego lasera.

Wysokie państwowe odznaczenia odebrało także wiele innych osób, m.in. Barbara Krafftówna - aktorka teatralna i filmowa (Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski) czy Rita Cosby - amerykańska dziennikarka, córka powstańca warszawskiego, propagatorka polskiej historii (Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej).

d41uub6

Podziel się opinią

Share
d41uub6
d41uub6
Więcej tematów