Trwa ładowanie...
d28txgv

Prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do TK. Mocna reakcja Jana Grabca

Po zamieszaniu wokół działki premiera PiS przygotowało ustawę o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Prezydent skierował ją do TK. - Chcą ukrywać majątek Morawieckich - ocenia Jan Grabiec, rzecznik PO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy przygotowanej przez PiS
Prezydent Andrzej Duda nie podpisał ustawy przygotowanej przez PiS (East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski)
d28txgv

Nie ma podpisu ani weta prezydenta ws. ustawy o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. - PiS wraz z prezydentem chcą ukrywać majątek Morawieckich - podkreślił w rozmowie z portalem gazeta.pl Jan Grabiec.

Rzecznik PO nie wie, dlaczego, ale jak zaznaczył, "wątpliwości rosną". - Jeśli posuwają się do tego, żeby wpisywać do ustawy niekonstytucyjne zapisy po to tylko, żeby dać prezydentowi pretekst odesłania jej do Trybunału, żeby, mimo słowa, jakie dał Jarosław Kaczyński pół roku temu, że niezwłocznie informacja o majątku rodziny Morawieckich zostanie ujawniona, nadal tego nie ma, to wszystko pokazuje, że tam się naprawdę kryje coś potężnego, że naprawdę mogło dojść do dużych nieprawidłowości - tłumaczył.

Dodał, że "widocznie premier ma się czego bać”. - Nikt by się nie zdziwił, gdyby Trybunał przez najbliższych pięć lat tej sprawy w ogóle nie podjął, że ona będzie w rozpatrywaniu. Chodzi o to, żeby ukrywać ten majątek i Trybunał będzie w tym pomagał - powiedział rzecznik PO.

d28txgv

Marian Banaś zaszkodził PiS w wyborach? Komentarz Adama Bielana

Przypomnijmy, że PiS złożyło projekt pod koniec sierpnia, po tym, jak w mediach pojawiły się doniesienia, według których Mateusz Morawiecki wraz z żoną kupił w 2002 r. 15 ha gruntów za 700 tys. zł od Kościoła we Wrocławiu. 11 września Sejm przyjął ustawę, a 26 września zatwierdził ją Senat.

d28txgv

Według portalu 300polityka.pl, główny powód skierowania ustawy przez Dudę do TK to "fakt, iż odpowiedzialność karna grozi osobie za informacje zawarte w oświadczeniu, których osoba składająca nie może zweryfikować, a nawet czasami nie może ich pozyskać". Duda nie zawetował ustawy, bo według informacji portalu, "zgadza się z jej intencjami".

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28txgv

Podziel się opinią

Share
d28txgv
d28txgv
Więcej tematów