ŚwiatPrezydent Andrzej Duda dla BBC: jesteśmy eurorealistami, nie eurosceptykami

Prezydent Andrzej Duda dla BBC: jesteśmy eurorealistami, nie eurosceptykami

Prezydent Andrzej Duda dla BBC: jesteśmy eurorealistami, nie eurosceptykami
Źródło zdjęć: © WP | Andrzej Hulimka
23.12.2015 07:29, aktualizacja: 23.12.2015 08:10

• Duda w BBC o postawie polskich władz wobec Unii Europejskiej
• Zdaniem prezydenta, wspólnota ma wiele słabości
• Duda: wyjście Wlk. Brytanii z UE jeszcze bardziej osłabiłoby UE
• Prezydent komentuje antyrządowe demonstracje KOD
• Powtórzone stanowisko ws. uchodźców

W wywiadzie dla BBC Duda odniósł się do antyrządowych manifestacji, stwierdzając, że biorą w nich udział ludzie, którym trudno się pogodzić z porażką w wyborach parlamentarnych.

- Te demonstracje składają się przede wszystkim z tych, którzy ostatnio rządzili Polską i zostali zostali odsunięci od władzy przez polskich wyborców w wyborach parlamentarnych - powiedział Duda. Jak dodał, te osoby "nie chcą zaakceptować" tego faktu, więc - mówił prezydent - "podburzają" społeczeństwo i organizują demonstracje.

Prezydent podkreślił, że chciałby widzieć "naprawioną" Unię Europejską, tak aby była bardziej skuteczna i bardziej demokratyczna. Zastrzegł jednak, że sprzeciwia się jednemu z warunków negocjacyjnych, jakie brytyjski premier David Cameron postawił Brukseli, czyli ograniczeniu świadczeń społecznych dla migrantów z innych krajów Unii.

Duda oznajmił, że nie zaakceptuje żadnych przepisów dyskryminujących na rynku unijnym osoby z poszczególnych państw członkowskich.

Prezydent ocenił, że Unia Europejska jest wielokrotnie wstrząsana kryzysami, na przykład finansowym czy uchodźczym. - Nie udawajmy - opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię byłoby bardzo poważnym kryzysem. Co do tego nie mam wątpliwości - powiedział. Do końca 2017 roku na Wyspach ma odbyć się referendum w sprawie członkostwa we Wspólnocie.

Prezydent podkreślił, że Polska przyjmuje osoby, które chcą przyjechać do kraju. Powtórzył jednak, że rząd odmówił zaakceptowania unijnego planu zakładającego obligatoryjne rozdzielenie imigrantów.

Zapytany o nastawienie Prawa i Sprawiedliwości do Unii, stwierdził, że jest to ugrupowanie eurorealistyczne, a nie eurosceptyczne. - Chcemy, by Unia była bardziej wydajna. Chcemy, by działała właściwie. Tak aby przewidywała różne problemy, które nadchodzą - zapewnił Duda.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2011)
Zobacz także