Trwa ładowanie...

Prezydencki projekt ws. Sądu Najwyższego w Sejmie. Decyzja komisji

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zdecydowała o rekomendacji dla prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Podczas środowego posiedzenia poparcia nie uzyskał z kolei projekt senacki.
Share
Prezydencki projekt ws. Sądu Najwyższego w Sejmie. Decyzja komisji
Prezydencki projekt ws. Sądu Najwyższego w Sejmie. Decyzja komisjiŹródło: PAP, Fot: Andrzej Lange
d3csnhg

W środę po południu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zajmowała się dwoma projektami zmian ustawy o Sądzie Najwyższym: prezydenckim i senackim.

Komisja jako pierwszy omówiła prezydencki projekt. Posłowie przyjęli do projektu złożonego przez Andrzeja Dudę kilka poprawek - informuje PAP. Poprawki zgłosił poseł PiS Kazimierz Smoliński, a chodziło m.in. o zagwarantowanie sędziemu SN stale zamieszkałemu poza Warszawą, bezpłatnego zakwaterowania w Warszawie oraz zwrotu kosztów przejazdu z tytułu rozłąki z rodziną.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz pytała Smolińskiego, czy uważa za zasadne, aby to prezydent - jako władza wykonawcza, czynny polityk - przygotowywał rozporządzenie w tej sprawie.

d3csnhg

- Mamy zapisaną w konstytucji autonomię Sądu Najwyższego. W mojej ocenie ten cały system, który pan proponuje, może być elementem nacisku na sędziów. Są z tym związane jakieś korzyści majątkowe - mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Zobacz też: Marek Suski z PiS z misją w Polskim Radiu. Te słowa go nie ucieszą

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka odpowiedziała, że poprawka nie zmienia samych świadczeń dotychczas przysługujących sędziom. Jej zdaniem zasadnym jest wydawanie rozporządzeń w tej sprawie właśnie przez prezydenta.

d3csnhg

- Obecne rozwiązanie jest dotknięte bardzo daleko idącymi wadami prawnymi, które funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat - mówiła z kolei I prezes SN Małgorzata Manowska, również popierając poprawki posła partii Jarosława Kaczyńskiego.

Prezydencki projekt ws. Sądu Najwyższego w Sejmie. Decyzja komisji

Komisja odrzuciła poprawki zgłoszone przez posłów opozycji. Za rekomendacją prezydenckiego projektu zagłosowało 15 posłów, przy 11 przeciw i jednej osobie wstrzymującej się.

Jednym z głównych założeń projektu prezydenta jest przedłużenie o dwa lata terminu na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich skarg nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń zapadłych po wejściu w życie konstytucji z 1997 r. Termin ten mija bowiem 3 kwietnia.

d3csnhg

Prezydencka propozycja wprowadza też m.in. dodatkowe regulacje dotyczące procedury wyboru prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego - wyjaśnia PAP.

Senacka propozycja dotyczyła wyłącznie wydłużenia terminu na wnoszenie skarg nadzwyczajnych i była zbieżna z zapisem proponowanym w projekcie prezydenckim.

Ostatecznie za rekomendacją odrzucenia senackiego projektu było 16 posłów, dwóch zagłosowało przeciw, a ośmiu się wstrzymało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3csnhg

Podziel się opinią

Share
d3csnhg
d3csnhg
Więcej tematów