Trwa ładowanie...

Prezydent szykuje nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent Andrzej Duda skieruje w czwartek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przewidujący m.in. wydłużenie terminu na wnoszenie skargi nadzwyczajnej - poinformowała wiceminister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.
Share
Prezydent szykuje nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym
Prezydent szykuje nowelizację ustawy o Sądzie NajwyższymŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d38or11

Termin na wnoszenie skargi nadzwyczajnej, zgodnie z prezydencką propozycją, ma zostać wydłużony z trzech do pięciu lat.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się na nowelizację tego zapisu w ustawie o Sądzie Najwyższym, ponieważ - jak tłumaczy Paprocka - "do podmiotów uprawnionych - w szczególności do Prokuratora Generalnego, ale też do Rzecznika Praw Obywatelskich, ciągle kierowane są wnioski o wystąpienie ze skargą nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. - Są też sprawy w toku, więc wydaje się zasadne, by ten termin z trzech lat został wydłużony do lat pięciu - powiedziała.

Paprocka zaznaczyła, że zmiany w zapisach ustawowych są też podyktowane sytuacją epidemiczną. - To jest podstawowy cel ustawy - powiedziała.

d38or11

Poinformowała jednocześnie, że prezydencki projekt zakłada również m.in. wydłużenie kadencji ławników Sądu Najwyższego o rok, a także doprecyzowuje kwestie tworzenia akt sprawy w Sądzie Najwyższym, ich digitalizacji i archiwizacji.

Paprocka zapowiedziała również, że prezydencka kancelaria zwróci się do parlamentu o pilne prace nad projektem ustawy. - Jest konieczność, by ta ustawa była w miarę pilnie przyjęta, jeśli będzie taka decyzja parlamentu. Bo ten termin trzyletni, o którym mówiłam, wyekspiruje początkiem kwietnia. Także będzie pewnie prośba do parlamentu ze strony Kancelarii o pilne podjęcie prac nad tą propozycją pana prezydenta - powiedziała Paprocka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38or11

Podziel się opinią

Share
d38or11
d38or11
Więcej tematów