Trwa ładowanie...
23-12-2015 16:35

Prezydencja UE przestrzega polski rząd przed "drogą ku dyktaturze"

• Prezydencja UE: Warszawa na kursie reżimów dyktatorskich
• Szef dyplomacji Luksemburga krytykuje polski rząd
• Asselborn: rząd PiS ryzykuje pójście tą samą drogą, co reżimy w Związku Radzieckim

Prezydencja UE przestrzega polski rząd przed "drogą ku dyktaturze"Źródło: flickr.com, fot: Eoghan OLionnain
d4kn9s7
d4kn9s7

Po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym szef dyplomacji sprawującego prezydencję w UE Luksemburga Jean Asselborn przestrzegł w środę w wywiadzie dla Reutersa polski rząd przed "drogą ku dyktaturze".

W omówieniu wywiadu, zilustrowanym obszernymi cytatami, Reuters pisze, że Asselborn skrytykował PiS za sposób sprawowania rządów i zasugerował, że mogą być potrzebne działania Unii Europejskiej.

- Rozwój sytuacji w Warszawie przypomina, niestety, kurs obrany przez dyktatorskie reżimy - powiedział Asselborn. Dodał, że "to, co dzieje się w Warszawie, to tak, jakby w Niemczech podjęto próbę zakneblowania Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe".

Szef dyplomacji Luksemburga wyraził opinię, że "jeśli najwyższy sąd jest de facto pozbawiony władzy, to zwykłe sądy również są zagrożone utratą niezawisłości". Jego zdaniem "można też oczekiwać ograniczenia wolności opinii".

d4kn9s7

Według Asselborna jeśli rząd PiS-u uskarża się na ingerencję z zewnątrz, ryzykuje pójście tą samą drogą, co reżimy w Związku Radzieckim - relacjonuje Reuters.

- Ktokolwiek mówi, że krytyka ze strony europejskich partnerów jest niestosowna, ten nie rozumie Europy - powiedział szef dyplomacji Luksemburga i dodał, że UE ma obowiązek zapewnić poszanowanie jej fundamentalnych wartości.

-Dlatego też Komisja Europejska, Parlament Europejski, a jeśli trzeba także Rada UE muszą działać - oświadczył Asselborn.

d4kn9s7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kn9s7
Więcej tematów