Prezydenci Polski i Litwy: nasze kraje łączą bliskie i strategiczne stosunki
Prezydenci Polski Lech Kaczyński i Litwy Valdas
Adamkus podkreślili we wtorek w Wilnie, że oba kraje łączą bardzo
bliskie i strategiczne stosunki. Polski prezydent, który przebywa w stolicy Litwy z oficjalną wizytą, wziął udział w
rozmowach polsko-litewskiego Okrągłego Stołu.
05.09.2006 | aktual.: 05.09.2006 10:53
Polska uznała niepodległość Litwy 26 sierpnia 1991 roku; stosunki dyplomatyczne pomiędzy obu państwami zostały wznowione 5 września 1991 roku.
Obaj prezydenci podkreślili, że Litwę i Polskę łączy wspólna historia, kultura, przynależność do Unii Europejskiej oraz NATO. Lech Kaczyński przypomniał, że oba narody przeżyły utratę suwerenności; łączą je także tragiczne wydarzenia związane z II wojną światową. Ocenił, że Polska i Litwa mogą wspólnie osiągać swoje cele w ramach UE i NATO.
Mamy wielką, niepowtarzalną szansę na prawdziwie strategiczne partnerstwo. Przed nami wielka szansa, bo być we dwoje, to zawsze coś innego niż działać samemu - powiedział polski prezydent.
Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, szczególnie ważna dla Polski i Litwy jest budowa mostu energetycznego - zarówno gazociągu jak i rurociągu. Jak podkreślił, w ciągu 5-6 lat zostanie w Polsce zbudowany gazoport. Prezydent podkreślił też, że zakup rafinerii Możejki przez PKN Orlen wzmocnił bezpieczeństwo energetyczne obu państw.
Zdaniem Adamkusa, Polska i Litwa przezwyciężyły dzielące je stereotypy. Możemy polegać na polskiej przyjaźni, a Polska może liczyć na Litwę - zapewnił.
W ocenie Adamkusa, szybko powinno dojść do dokończenia budowy międzynarodowych połączeń komunikacyjnych: drogi szybkiego ruchu Via Baltica i linii kolejowej Rail Baltica, które mają połączyć kraje bałtyckie, przez Polskę, z Europą Zachodnią.
Wcześnie rano Lech Kaczyński wraz z prezydentem Litwy wziął udział w mszy świętej w katedrze wileńskiej. Po południu Kaczyński ma spotkać się z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie. Według danych Federacji Organizacji Kresowych, mniejszość polska mieszkająca w okolicach Wilna liczy około 300 tys. osób.
W rozmowach podczas obchodów 15.rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą wzięli udział również m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Jurek i Bogdan Borusewicz, szefowa MSZ Anna Fotyga i minister obrony narodowej Radosław Sikorski.
Marcin Gietka