Prezes PAN: expose napawa optymizmem
Zapowiedzi premiera, dotyczące polityki wobec badań naukowych wskazują, zdaniem prezesa Polskiej Akademii Nauk, Andrzeja Legockiego, że rząd poważnie traktuje to zagadnienie. "Budzi to optymizm" - powiedział prof. Legocki.
W wygłoszonym w środę expose premier Jarosław Kaczyński przyznał, że stan polskich badań naukowych jest zły. Zapewnił, że rząd będzie pracował nad poprawą tej sytuacji.
Nie zostało powiedziane wprost, że rozwój badań naukowych jest strategicznym celem rządu, ale widać, że jest to kwestia o pierwszorzędnym znaczeniu. To mnie cieszy. Chciałbym, żeby ta polityka była realizowana - zaznaczył Legocki.
Podkreślił, że szczególnie ważnym, wspomnianym przez premiera aspektem badań naukowych, jest praktyczne wykorzystanie ich wyników.
Tworzymy obecnie, razem z europejskimi instytucjami tzw. centra doskonałości, w których prowadzi się tylko takie projekty, które zostaną wdrożone w gospodarce. Takie działania, mam nadzieję, będą teraz wspierane - powiedział prezes PAN.
Odniósł się też do wspomnianej przez Jarosława Kaczyńskiego potrzeby likwidacji "skansenów, które funkcjonują w tej dziedzinie (badań naukowych)".
Zdaniem Legockiego potrzebne jest wspieranie młodych naukowców i dawanie im pola do działania w instytucjach badawczych. Podkreślił, że PAN od dawna to robi i w związku z tym nie uważa się za "skansen". Premier mówił w expose, że obecnie polskie nakłady budżetowe na badania naukowe są "na poziomie przerażająco niskim". Ja nie obiecuję państwu, że my szybko osiągniemy wymogi strategii lizbońskiej, 3% dochodu narodowego, czyli w wypadku Polski 30 mld. złotych. Ale musimy w tym kierunku iść - powiedział J.Kaczyński.
Według prezesa PAN słowa te dają powody do optymizmu i potwierdzają tezę Jarosława Kaczyńskiego, że jego rząd będzie "rządem nadziei".