Trwa ładowanie...
dyrrtlt
27-08-2007 17:30

Prezentacja kultury polskiej w Wilnie - Europejskiej Stolicy Kultury w 2009 r.

O sposobach prezentacji kultury polskiej w
Wilnie w roku 2009 r., w którym miasto będzie Europejską Stolicą
Kultury, rozmawiali wiceminister kultury i
dziedzictwa narodowego Polski Jarosław Sellin i minister kultury
Litwy Jonas Juczas.

dyrrtlt
dyrrtlt

Wstępny projekt Wilna jako Europejskiej Stolicy Kultury jest bardzo interesujący. Wilno duży nacisk zamierza położyć na kulturę polską i żydowską (...) i zachęcamy, żeby wytrwali w takim myśleniu o Wilnie, jako mieście wielokulturowym - powiedział Jarosław Sellin.

Podczas spotkania ministrów ustalono, że tradycyjne dni Polski na Litwie odbędą się nie w 2008 r., tak jak było planowane, lecz w 2009 r. W ramach programu Wilno-Europejską Stolicą Kultury ma zostać zrealizowany odrębny projekt: Polska kultura w Wilnie.

Ministrowie rozmawiali też o zbliżających obchodach 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.

Litwa planuje nakręcenie wielkiego historycznego filmu fabularnego. Zaproponowałem naszą współpracę przy realizacji tego projektu. Jesteśmy otwarci, mamy taką wolę i środki. Myślę, że taki film musi być zrobiony z dużym rozmachem, żeby było to dzieło atrakcyjne nie tylko dla nas, ale również dla światowego widza - zaznaczył Sellin.

dyrrtlt

Minister kultury Jarosław Sellin zaproponował też stronie litewskiej udział litewskiego Teatru Narodowego w festiwalu teatrów narodowych, który zamierza się zorganizować w 2009 r. w Warszawie.

Strona litewska natomiast wyraziła zainteresowanie współpracą z festiwalem kultury żydowskiej, który odbywa się w Krakowie.

W poniedziałek zakończyła się dwudniowa wizyta wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina na Litwie. Poza spotkaniem z ministrem kultury Litwy, Sellin wziął udział w niedzielnej plenerowej imprezie "Lata z Radiem", którą w Wilnie zorganizował Program 1 Polskiego Radia. Natomiast w poniedziałek minister uczestniczył w uroczystości przekazania publicznej bibliotece w podwileńskiej miejscowości Rudziszki 2,5 tys. książek z prywatnego zbioru Barbary i Janusza Rumszów z Warszawy.

Aleksandra Akińczo

dyrrtlt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyrrtlt
Więcej tematów