Trwa ładowanie...
d27zkzx
03-10-2007 15:15

Prezentacja książki o Powstaniu Warszawskim w FSB

W Centrum Kulturalnym Federalnej Służby
Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w Moskwie odbyła się
prezentacja książki "Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z
archiwów służb specjalnych". Publikację przygotowali archiwiści
polscy i rosyjscy.

d27zkzx
d27zkzx

Uczestniczący w uroczystości ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Jerzy Bahr podkreślił, że Powstanie Warszawskie to jeden z kluczowych momentów w dziejach Polski. Nie da się zrozumieć Polaków, jeśli nie zna się historii Powstania Warszawskiego - powiedział.

Polski ambasador dodał, że prawda o Powstaniu, zawarta w nowej książce, niweczy kłamstwa o tych wydarzeniach, które rozpowszechniano latami.

Z kolei Piotr Mirecki z polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zauważył, że zbiór dotyczy najostrzejszych momentów w relacjach między dwoma państwami. Zapowiedział też, że prace polskich i rosyjskich archiwistów będą kontynuowane.

Dyrektor zarządu rejestracji i zasobów archiwalnych FSB Wasilij Christoforow ze swej strony zaznaczył, że w pracach nad książką nie było ani jednego przypadku nieporozumień między rosyjskimi i polskimi historykami.

d27zkzx

Tatiana Buszujewa z Instytutu Historii Rosyjskiej Akademii Nauk wskazała, że choć temat Powstania Warszawskiego był badany przez rosyjskich historyków przez wiele lat, dokumenty umieszczone w zbiorze przedstawiają to wydarzenie w zupełnie nowym świetle, ponieważ zawierają świadectwa wszystkich ich uczestników - i tych, którzy walczyli, i tych, którzy Powstanie dławili.

Na tę liczącą 1428 stron książkę, wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej, złożyło się 149 dotąd niepublikowanych dokumentów, dotyczących Powstania Warszawskiego i późniejszych losów powstańców. Pochodzą one z zasobów archiwalnych IPN i Centralnego Archiwum FSB. Opracowano je w języku polskim i rosyjskim.

Dokumenty zostały wytworzone przez służby specjalne III Rzeszy Niemieckiej, organy bezpieczeństwa publicznego komunistycznej Polski i służby specjalne ZSRR. Są to przede wszystkim meldunki i protokoły przesłuchań, a także protokoły posiedzeń sądowych w procesach przeciwko zbrodniarzom wojennym odpowiedzialnym za likwidację powstania.

W zbiorze, będącym rezultatem siedmioletniej wspólnej pracy archiwistów polskich i rosyjskich, znalazły się m.in. protokoły przesłuchań dowódcy oddziałów tłumiących Powstanie i odbierającego jego kapitulację - gen. SS Ericha von dem Bacha.

d27zkzx

Jest tam też protokół z przesłuchania w kwietniu 1945 roku na moskiewskiej Łubiance ostatniego komendanta Armii Krajowej, generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka". W czerwcu 1945 roku sądzono go w Moskwie w Procesie Szesnastu, pokazowej rozprawie nad politycznymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie zwabionymi i uprowadzonymi do ZSRR. Zmarł on 24 grudnia 1946 roku - prawdopodobnie zamordowany - w więzieniu na Butyrkach w Moskwie.

Publikacja zawiera też ponad 100 fotografii i ilustracji pochodzących z zasobów IPN, FSB, Archiwum Federalnego w Koblencji, Instytutu Zachodniego w Poznaniu oraz ze zbiorów prywatnych.

We wtorek książkę przedstawiono w Ambasadzie RP w Moskwie. Jej prezentacja w Polsce odbyła się 2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Centralnego Archiwum FSB.

Jerzy Malczyk

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj