Prestiżowa nagroda za scenariusz nt. II wojny światowej
Scenariusz pt. "Letnie przesilenie" autorstwa Michała Rogalskiego, z akcją rozgrywającą się w Polsce podczas II wojny światowej, uhonorowano główną nagrodą prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill.
Głównym organizatorem polskiej edycji Hartley-Merrill jest Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.
Wyniki tegorocznej edycji ogłoszono w Warszawie. W jury zasiadali m.in. reżyser Feliks Falk oraz pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. promocji zagranicznej, scenarzysta Maciej Karpiński.
Zwycięski filmowy scenariusz jurorzy wyłonili spośród ponad 130 prac nadesłanych na konkurs.
Jak powiedział Maciej Karpiński, "Letnie przesilenie" to tragikomiczna opowieść o dwóch bardzo młodych mężczyznach - Polaku i niemieckim żołnierzu. Ich losy splatają się w Polsce podczas II wojny światowej. Akcja rozgrywa się na prowincji, w małym miasteczku.
To scenariusz bardzo ludzki w swej wymowie, oryginalny w spojrzeniu na pewne problemy, poruszający i nie pozbawiony goryczy - ocenił Karpiński.
Autor Michał Rogalski powiedział, że tworząc ten scenariusz, inspirował się historią własnej rodziny. Główny temat tej opowieści, to jak wojna wpływa na relacje międzyludzkie.
Hartley-Merrill to konkurs międzynarodowy, organizowany na świecie od 1989 r., a w Polsce od 1991 r. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy zorganizowała jego polską edycję po raz trzeci; wcześniej funkcję organizatora pełniła Agencja Scenariuszowa.
Konkurs ten jest uznawany za prestiżowy, nagrodzone w nim scenariusze mają duże szanse na ekranizację.
Jednym z laureatów polskiej edycji Hartley-Merrill był Grzegorz Łoszewski - na podstawie jego scenariusza Feliks Falk wyreżyserował słynnego "Komornika".
W oparciu o scenariusze nagrodzone w konkursie Hartley-Merrill wyreżyserowano również m.in. "Bandytę" Macieja Dejczera (scenariusz: Cezary Harasimowicz) i "Rozmowy nocą" Macieja Żaka (scenariusz: Karolina Szymczyk-Majchrzak).