Premierzy Polski i Szwecji chcą wspólnej polityki UE wobec Rosji
Premierzy Polski i Szwecji Kazimierz Marcinkiewicz i Goeran Persson uważają, że Unia Europejska powinna wypracować wspólną politykę wobec Rosji. Zapowiedzieli też podczas konferencji prasowej w Sztokholmie wsparcie dla demokratyzacji Białorusi. Zarówno Marcinkiewicz jak i Persson oceniają stosunki polsko-szwedzkie jako bardzo dobre.
13.03.2006 | aktual.: 13.03.2006 20:52
Demokracja i wolność rozszerzają zakres pokoju i bezpieczeństwa - powiedział polski premier, podkreślając potrzebę wspierania białoruskich środowisk demokratycznych. Persson podkreślił, że ważne jest, by Polska i Szwecja działały na forum Unii na rzecz "wypracowania wspólnej polityki UE wobec Rosji".
Premierzy uzgodnili podczas rozmów obu delegacji, że Polska będzie korzystać ze szwedzkich doświadczeń w zakresie energii odnawialnej. Szwecja ma największe w Europie doświadczenie, jeśli chodzi o nowoczesne technologie produkcji energii odnawialnej. Ustaliliśmy możliwość skorzystania z tych doświadczeń szwedzkich dla polskich warunków - powiedział Marcinkiewicz.
Szef rządu Szwecji pogratulował na wspólnej konferencji prasowej premierowi Marcinkiewiczowi sukcesu w negocjacjach nad budżetem UE 2007-13. Był to bardzo dobry rezultat także dla Szwecji, obaj jesteśmy zadowoleni - powiedział.
Persson poinformował, że podczas rozmów obu delegacji polski premier wyraził "zaniepokojenie" projektem budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu po dnie Bałtyku. Nie jest to tylko kwestia dostaw energii, ale ważny jest także ten drugi aspekt energetyki - powiązania między paliwami kopalnymi a zmianami klimatycznymi - powiedział szwedzki premier.
Szef polskiego rządu podziękował Perssonowi za to, że szwedzki rynek pracy był otwarty dla nowych członków UE od pierwszego dnia po wejściu Polski do Unii. Marcinkiewicz powiedział, że na ręce Perssona złożył zaproszenie dla wszystkich inwestorów szwedzkich i firm do inwestowania w Polsce. Dodał, że Polska bardzo inwestycji potrzebuje, a ponadto w ten sposób "chcemy jak najlepiej, przy pomocy innych, wykorzystać środki UE, jakie uzyskaliśmy do 2013 roku".
Po konferencji prasowej obu premierów Kazimierz Marcinkiewicz złożył wizytę królowi Karol XVI Gustawowi. Następnie szef polskiego rządu spotkał się w sztokholmskim Instytucie Polskim z Polonią. Podczas spotkania poinformował, że rząd pracuje nad czterema projektami ustaw: Kartą Polaka, ustawą o obywatelstwie, o repatriacji oraz o oświacie polonijnej. Marcinkiewicz powiedział, że projekty te trafią "niebawem" pod obrady rządu, a następnie do parlamentu.
Podczas tego spotkania premier był pytany m.in. o to, czy rząd będzie działał na rzecz wyjaśnienia przez Instytut Pamięci Narodowej sprawy tzw. emigracji marcowej. Marzec '68 dla Polaków pochodzenia żydowskiego był początkiem intensywnej kampanii antysemickiej, a w jej następstwie - licznej emigracji z Polski. Jestem umówiony z prezesem IPN (Januszem Kurtyką) i to jest w agendzie tego spotkania - powiedział Marcinkiewicz.
Ostatnim punktem wizyty premiera w Sztokholmie było spotkanie w polskiej ambasadzie; uczestniczyła w nim Polonia oraz przedstawiciele szwedzkich organizacji wspierających NSZZ "Solidarność". Premier rozmawiał ze środowiskami reprezentującymi emigrację z marca '68 roku.
Agata Jabłońska