Premierzy Polski i Czech zgodni ws. tarczy
Jesteśmy wspólnie głęboko przekonani, że
trzeba podjąć zasadnicze decyzje w sprawie bezpieczeństwa Europy,
w tym w sprawie tarczy antyrakietowej - powiedział
premier Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji prasowej z
szefem czeskiego rządu Mirkiem Topolankiem, który przebywa w
Warszawie z dwudniową wizytą oficjalną.
19.02.2007 10:35
Mamy podobne poglądy w wielu zasadniczych sprawach, m.in dotyczących bezpieczeństwa Polski i Europy - mówię tutaj o tarczy (antyrakietowej) - powiedział Jarosław Kaczyński. Premier zastrzegł przy tym, że twierdzenie, iż tarcza ma zmienić układ sił w Europie, to nieporozumienie.
W styczniu USA oficjalnie zaproponowały Polsce i Czechom umieszczenie na terytorium tych państw wyrzutni rakiet przechwytujących i stacji radarowej, będących elementami tarczy antyrakietowej, chroniącej przed tzw. nieprzewidywalnymi państwami jak Iran czy Korea Północna.
Wiadomo jaki jest cel tarczy: nie jest ona zwrócona przeciwko jakiemukolwiek normalnemu państwu. Ma zabezpieczać przeciwko ewentualnemu działaniu państw, które nie chcą się podporządkować regułom stosowanym dzisiaj w świecie- mówił J. Kaczyński.
Topolanek poinformował, że oba kraje przygotowują się do opracowania odpowiedzi na notę amerykańską. Prawdopodobnie oba kraje odpowiedzą na tę notę pozytywnie. Dopiero później rozpoczną się negocjacje- powiedział. Jak dodał, Polska i Czechy będą chciały stworzyć "most komunikacyjny", aby rozmawiać o swoich stanowiskach ws. tarczy.
J. Kaczyński poinformował, że o polskiej odpowiedzi na notę amerykańską rozmawiał z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice. Nie chciał mówić o szczegółach tej odpowiedzi, tłumacząc, że jest ona elementem międzynarodowych rokowań w delikatnej sprawie.
Dziennikarze pytali Topolanka o reakcję na wypowiedź niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera, który powiedział, że Stany Zjednoczone powinny były wcześniej omówić z Rosją kwestię rozmieszczenia elementów swej tarczy antyrakietowej w krajach Europy Środkowej.
Z uwagi na strategiczną naturę tego projektu, wzywam do ostrożnej postawy i intensywnego dialogu ze wszystkimi partnerami, których bezpośrednio lub pośrednio to dotyczy- powiedział Steinmeier na łamach dziennika gospodarczego "Handelsblatt".
Jest bardzo naiwne sądzić, że Stany Zjednoczone nie konsultowały z Rosją sprawy umieszczenia na terytorium Polski i Czech tarczy antyrakietowej- odparł Topolanek. Podkreślił, że sprawa tarczy wymaga zarówno od Polski jak i od Czech dużego "wysiłku komunikacyjnego" w kontaktach zarówno z Rosją, Niemcami, Francją jak i opinią publiczną w obu krajach. "Europa potrzebuje inicjatywy ws. eurokonstytucji"
Europa potrzebuje pozytywnej inicjatywy w sprawie eurokonstytucji- powiedział Jarosław Kaczyński. Premier zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Czechy, powinny odegrać w tej inicjatywie ważną rolę. Szef polskiego rządu dodał jednocześnie, że w Unii Europejskiej nie ma kryzysu, dlatego też nie ma pośpiechu, jeśli chodzi o przygotowanie tej inicjatywy.
Topolanek: stosunki polsko-czeskie coraz lepsze
Polska jest trzecim partnerem handlowym Czech - po Niemcach i Słowacji- powiedział premier Czech. Jego zdaniem, polsko-czeska wymiana handlowa rozwija się bardzo szybko. Jak poinformował, saldo wzajemnej wymiany handlowej jest w zasadzie zerowe - wynosi 1,5%, co świadczy o dobrej współpracy. Dodał, że polskie firmy chętnie inwestują w Czechach, a czeskie w Polsce.
Według Topolanka, niektóre problemy, występujące we wzajemnych stosunkach polsko-czeskich, są teraz lepiej rozwiązywane niż przez poprzednie rządy.
Podczas wizyty w Warszawie premier Czech spotka się także z prezydentem Lechem Kaczyńskim, marszałkami Sejmu Markiem Jurkiem i Senatu Bogdanem Borusewiczem.
Na wtorek zapowiedziane jest spotkanie szefa rządu Czech z przedstawicielami polskiego i czeskiego biznesu.
Topolanek wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim dla studentów bohemistyki (nauka o czeskiej filologii, historii i kulturze) i zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.