Premier zlecił kontrolę w sprawie przetargu na uzbrojenie irackie
Premier Leszek Miller polecił, aby Kolegium d/s służb specjalnych zbadało prawidłowość postępowania instytucji rządowych w związku z przetargiem na uzbrojenie armii irackiej - poinformował rzecznik rządu Marcin Kaszuba.
Zagadnienie ma opracować powołany do tego celu zespół zadaniowy kolegium.
Jak poinformował Kaszuba - i kolegium, i zespół "będą pracować w trybie niejawnym".
Rzecznik rządu nie chciał powiedzieć kto będzie kierował pracami zespołu oraz w jakim terminie wyniki pracy zespołu mają być gotowe.
Przetarg na uzbrojenie armii irackiej wygrało konsorcjum NOUR, które pokonało m.in. uczestniczący również w tym przetargu polski Bumar. W skład zwycięskiego konsorcjum wchodzi też polska firma Ostrowski Arms, której właścicielem jest Andrzej Ostrowski.
Wokół osoby, firmy i miejsca Ostrowskiego szczególnie na międzynarodowym rynku handlu bronią mnożą się od kilku dni pytania i hipotezy.
Jak podało MSWiA, firma Ostrowski Arms posiada koncesję na obrót różnymi rodzajami broni na terytorium Polski, natomiast nie ma zezwolenia na obrót międzynarodowy. Nie posiada też zezwolenia na wykonywanie usług pośrednictwa, doradztwa handlowego oraz pomocy w zawieraniu umów na rynku międzynarodowym - a tym - według Ostrowskiego - jego firma miałaby się zajmować w związku z wygranym przez konsorcjum NOUR przetargiem.
We wtorek poseł PiS Zbigniew Wassermann złożył w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie, ponieważ jego zdaniem istnieje poważne podejrzenie, że prezes firmy Ostrowski Arms, Andrzej Ostrowski, złamał prawo, obracając towarami o znaczeniu strategicznym bez koniecznego zezwolenia. Grozi za to do 10 lat więzienia.
Wtorkowa "Gazeta Wyborcza", powołując się na byłego oficera CIA napisała, że firma Ostrowski Arms została Amerykanom wskazana do współpracy przy irackim kontrakcie przez służby specjalne.
Szef klubu PO Jan Rokita zasugerował w poniedziałek, że Wojskowe Służby Informacyjne mogły przyczynić się do niekorzystnego dla Polski rozstrzygnięcia przetargu zbrojeniowego dla Iraku.
Kolegium d/s służb specjalnych powołano w 2002 roku. Działa przy Radzie Ministrów jako organ opiniotwórczo-doradczy w sprawach programowania, nadzorowania i koordynowania działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Wojskowych Służb Informacyjnych.
W skład Kolegium wchodzą: premier, ministrowie (spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, obrony narodowej, finansów) i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W posiedzeniach Kolegium uczestniczą też szefowie ABW, AW, WSI oraz przewodniczący sejmowej komisji d/s służb specjalnych. Może w nich uczestniczyć także przedstawiciel prezydenta.