Trwa ładowanie...

Premier Ukrainy przyjechał na granicę. Polaków nie było

Niestety, spotkanie z polskimi urzędnikami nie odbyło się dzisiaj - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal, który wraz z innymi przedstawicielami ukraińskiego rządu pojawił się w piątek na granicy z Polską.

Przedstawicielami ukraińskiego rządu pojawili się w piątek na granicy z PolskąPrzedstawicielami ukraińskiego rządu pojawili się w piątek na granicy z PolskąŹródło: Telegram
d4klvtz
d4klvtz

Szef ukraińskiego rządu poinformował, że delegacja przybyła na granicę po złożeniu Polsce przez Wołodymyra Zełenskiego propozycji "negocjowania i znalezienia kompromisu" w sprawie blokady granicy.

"Prezydent Ukrainy zaproponował polskiemu kierownictwu platformę do negocjacji i znalezienia kompromisu. Tutaj, na granicy. Jako równi partnerzy i sojusznicy" - poinformował Denys Szmyhal.

Dodał, że w piątek na granicy pojawiła się ukraińska delegacja. "Niestety, takie spotkanie z polskimi urzędnikami nie odbyło się dzisiaj" - dodał.

Premier Ukrainy przypomniał, że jego kraj przez ostatnie sześć miesięcy musiał radzić sobie z blokadą granicy, która uderza w ukraińską gospodarkę.

d4klvtz

"Miesiąc temu w Kijowie premier Donald Tusk powiedział, że Polska jest najpewniejszym, najważniejszym sojusznikiem Ukrainy w tej śmiertelnej walce ze złem. Miesiąc temu zgodziliśmy się, że blokowanie granicy jest szkodliwe dla naszych krajów i że trzeba zapobiegać takim incydentom. Minął miesiąc i znów jesteśmy w tym punkcie. Dopiero teraz widzimy jawne prowokacje" - napisał Denys Szmyhal.

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk, odnosząc się do skierowanego do niego przez prezydenta Zełenskiego apelu o spotkanie rządów dwóch państw na wspólnej granicy, do którego miałoby dojść jeszcze przed sobotnią, drugą rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, zapewnił, że rozumie sytuację i emocje po stronie ukraińskiej. Poinformował, że ustalono podczas jego wizyty w Kijowie, że odtworzony zostanie format, kiedy spotykają się w komplecie rządy polski i ukraiński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Widmo agresji nad Polską? "Jestem zdzwiony, że my jesteśmy zdziwieni"

Premier apeluje do Polaków

W kolejnym wpisie w piątek po południu premier Ukrainy zwrócił się do Polaków. Przekonuje, że od pięciu miesięcy jego kraj nie sprzedaje już zboża na polski rynek.

"Ukraina nie sprzedaje swojej kukurydzy, słonecznika i rzepaku na polski rynek!" - przekonuje.

Dodał, że "ukraińskie zboże przechodzi przez Polskę tylko w tranzycie". Stwierdził, że "blokada wpływa na całą polsko-ukraińską wymianę handlową, gospodarkę naszych krajów". "Traci na tym nie tylko Ukraina, ale także polscy przedsiębiorcy, którzy co roku eksportują na nasz rynek towary o wartości 12 mld dolarów - dodał.

Czytaj także:

d4klvtz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4klvtz
Więcej tematów