Trwa ładowanie...
01-03-2009 00:10

Premier Tusk rozpoczął wizytę w Brukseli

Premier Donald Tusk przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w
nieformalnym szczycie UE poświęconemu kryzysowi gospodarczemu.

Premier Tusk rozpoczął wizytę w BrukseliŹródło: PAP/EPA, fot: Maurizio Gambarini
d43580v
d43580v

W niedzielę rano Tusk spotka się z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso, a także z prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego Philippe'em Maystadtem.

Spotkanie w gronie 27 państw członkowskich poprzedzi tzw. miniszczyt państw naszego regionu (Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii Rumunii i Bułgarii). Jego tematem będzie m.in. walka z protekcjonizmem, wspólny rynek oraz rozszerzenie strefy euro.

Tusk zapowiedział, że chce rozmawiać z szefami państw naszego regionu oraz szefem KE o tym, czy można uprościć procedurę przystąpienia nowych państw UE do strefy euro. Węgrzy postulują skrócenie dwuletniego czasu przebywania w ERM2, kiedy to waluta kraju aspirującego jest związana z euro, a jej kurs może się wahać tylko w ściśle określonych granicach.

Tusk zapowiadał jeszcze w ubiegłym tygodniu, że chce też w Brukseli rozmawiać o euroobligacjach. Polska domaga się, aby taki projekt był realizowany tylko w gronie wszystkich 27 krajów członkowskich. Nasze władze przestrzegają, że gdybyśmy pozostali poza strefą emitującą euroobligacje, Polska mogłaby mieć problemy z finansowaniem długu.

d43580v

Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że niedzielny szczyt UE będzie "ważnym testem wiarygodności UE" i pokaże, czy Unia jest w stanie mówić jednym głosem w sprawach walki z kryzysem gospodarczym. Polska sprzeciwia się tendencjom protekcjonistycznym niektórych państw członkowskich, mówi wręcz o "burzeniu wspólnego rynku".

W piątek w Hamburgu Tusk spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowa dotyczyła kwestii związanych z polityką finansową i gospodarczą UE, w tym przygotowań do niedzielnego szczytu UE.

Później - po rozmowie z Merkel - w wystąpieniu podczas uczty św. Macieja, Tusk mówił m.in. że mądrą receptą na kryzys gospodarczy jest solidarność, która jest "odwrotnością egoizmu".

- Kiedy słyszymy głosy o potrzebie protekcjonizmu - a czymże innym jest protekcjonizm jak nie formą egoizmu - to musimy głośno odpowiadać, że w warunkach zamieszania, kryzysu niepokoju i lęków, prawdziwą mądrą odpowiedzią powinna być solidarność -powiedział polski premier.

d43580v

Kanclerz Angela Merkel także skrytykowała w swym wystąpieniu protekcjonizm gospodarczy i "wyścig po subwencje" narodowe.

W Brukseli Polskę reprezentuje ostatecznie premier Donald Tusk, prezydent Lech Kaczyński został w Polsce. Czeska prezydencja zdecydowała bowiem, że przy stole obrad będzie tylko jedno miejsce dla każdego kraju członkowskiego i że nie będzie tu wyjątków. Polska ubiegała się o "drugie krzesło", ale Czesi nie zgodzili się. Tusk i Lech Kaczyński porozumieli się wówczas, że na niedzielny szczyt pojedzie szef polskiego rządu.

Marta Łazowska

d43580v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43580v
Więcej tematów