Trwa ładowanie...

Premier Turcji straszy UE: zerwanie rozmów oznacza "zalew imigrantów"

• Premier Turcji Binali Yildirim: "bez pomocy Ankary Europę zaleją imigranci"
• Zerwanie rozmów ws. tureckiej akcesji do UE ma się wiązać dla Europy z przykrymi konsekwencjami

Premier Turcji straszy UE: zerwanie rozmów oznacza "zalew imigrantów"Źródło: AFP, fot: Adem Altan
d4eg9pz
d4eg9pz

Yildirim odniósł się do czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do zamrożenia negocjacji ws. przystąpienia Turcji do UE ze względu na czystki polityczne, jakie przeprowadza Ankara od lipcowego nieudanego zamachu stanu.

- Jesteśmy jednym z czynników, które chronią Europę. Jeśli uchodźcy przedrą się (przez Turcję), to zaleją Europę i przejmą kontrolę. A Turcja temu zapobiega - powiedział Yildirim w wystąpieniu telewizyjnym.

- Przyjmuję do wiadomości, że zerwanie więzi z Europą zaszkodzi Turcji, ale dla Europy byłoby to pięcio- lub sześciokrotnie bardziej szkodliwe - dodał.

d4eg9pz

Wcześniej w czwartek premier powiedział, że więzi łączące Turcję z Unią już są nadwerężone i głos PE dotyczący zamrożenia negocjacji jest bez znaczenia.

Europosłowie podkreślili w swej rezolucji, że UE i Parlament Europejski potępiły próbę zamachu stanu w Turcji z 15 lipca i uznały, że władze tureckie mają prawo postawić przed sądem osoby za to odpowiedzialne. Ocenili jednak, że "środki represyjne wprowadzone przez rząd turecki na mocy stanu wyjątkowego są niewspółmierne oraz naruszają podstawowe prawa i swobody chronione turecką konstytucją, a także demokratyczne wartości, na których opiera się Unia Europejska".

Negocjacje akcesyjne UE-Turcja zostały otwarte w 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki.

oprac. Adam Styczek

d4eg9pz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eg9pz
Więcej tematów