Premier Szydło w Gostyniu ws. sytuacji po nawałnicach
23.08.2017 | aktual.: 23.08.2017 12:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Beata Szydło przyjechała do Gostynia (Wielkopolskie), gdzie wzięła udział w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju. Po południu premier odwiedzi jedno z poszkodowanych gospodarstw w gminie Borek Wielkopolski.
- Po przejściu nawałnic w przypadku 485 budynków, w tym 123 mieszkalnych, zdecydowano o zakazie ich użytkowania ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że przejezdne są wszystkie drogi krajowe prowadzące przez tereny zniszczone w wyniku nawałnic.
Premier Beata Szydło, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i Wielkopolski Komendant Straży Pożarnej Brygadier Andrzej Bartkowiak podczas konferencji prasowej po posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego, dotyczącego sytuacji po nawałnicach w województwie wielkopolskim w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. (PAP/Marek Zakrzewski)
Beata Szydło poinformowała, że poleciła ministrowi środowiska stworzenie programu tak, aby z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska samorządy mogły uzyskać pieniądze na odbudowę zniszczonych w wyniku nawałnic parków. Premier dodała, że poleci również minister edukacji narodowej, aby w podstawie programowej ujęte zostały zasady zachowania i przygotowania do sytuacji kryzysowych.
- Bardzo często jest tak, że służby powiadamiają o tym, że jest zagrożenie, a to zagrożenie często po prostu jest lekceważone, więc uważam, że powinny być również w ramach nauki w szkołach takie lekcje przygotowania do takich sytuacji zagrożeń prowadzone - dodała szefowa rządu.
- Aby nie było przerwy w wypłacie świadczeń, nowy wniosek o 500 plus trzeba złożyć do końca sierpnia - minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaapelowała do samorządów, by przypominały o tym terminie, zwłaszcza osobom poszkodowanym przez nawałnice. Prosiła też o organizowanie mobilnych punktów przyjmowania wniosków.
- Rząd PiS oskarżając samorządy o zaniechania po nawałnicach postępuje "niegodziwe" i "nieuczciwe"; trzeba współpracy, a nie zrzucania odpowiedzialności i winy - ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Jak się zaspało, to trzeba przeprosić i powiedzieć: "postaramy się na przyszłość naprawić te błędy" - dodał.
Na środowej konferencji prasowej w Sejmie Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL chce pokazać, "jak ważna jest współpraca między samorządami szczególnie w trudnych momentach, jak ważna jest solidarność i braterstwo samorządowe".
- Najważniejsze, aby ci, których domy zostały zniszczone, mogli w nich szybko znów zamieszkać - powiedziała premier.
- Zwiększamy środki na budynki mieszkalne i gospodarcze, które nie były do tej pory objęte ochroną - powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu sztabu antykryzysowego.
Zakończyło się posiedzenie wojewódzkiego sztabu antykryzysowego po nawałnicach w Gostyniu.
Premier powiedziała podczas posiedzenia sztabu, że państwo pomaga ofiarom nawałnic i że "w tej chwili będzie koncentrować się przede wszystkim na odbudowie, na pomocy ludziom". Podkreślała, że "dzieje się to od początku po nawałnicach" dzięki "wielkiej pracy wszystkich służb".
W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.