ycipk-hgfiv9

Premier odpowiada amerykańskiej dziennikarce. "Nie istniał żaden polski reżim"

Premier Mateusz Morawiecki na Twitterze odniósł się do skandalicznej wypowiedzi Andrei Mitchell. Dziennikarka NBC News stwierdziła, że podczas powstania w getcie warszawskim "Żydzi walczyli z polskim i nazistowskim reżimem". Szef rządu określił jej słowa jako efekt "wielkiego niezrozumienia warunków wojny".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef polskiego rządu odpowiedział amerykańskiej dziennikarce
Szef polskiego rządu odpowiedział amerykańskiej dziennikarce (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
ycipk-hgfiv9

"W Polsce okupowanej przez Niemcy nie istniał żaden "polski reżim"- to wielkie niezrozumienie warunków wojny. Zarówno Polacy, jak i Żydzi byli bestialsko mordowani przez Niemców. Polscy żołnierze walczyli każdego dnia II WŚ o wolność i życie wszystkich narodów" - czytamy na Twitterze Mateusza Morawieckiego.

Wypowiedź Mitchell spotkała się również z ostrą reakcją innych polskich polityków. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka złożył interpelację do szefa MSZ Jacka Czaputowicza, w której wnioskuje o wydalenie dziennikarki z Polski i wpisanie jej na listę osób niepożądanych. Zawiadomienie do prokuratury ws. słów Amerykanki złożył natomiast poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Głos zabrał również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Mamy do czynienia z kolejnym skandalem, który wymaga zajęcia stanowiska przez tę dziennikarkę czy jej redakcję. Mam nadzieję, że dojdzie tu do refleksji - powiedział.

ycipk-hgfiv9

W nieco łagodniejszy sposób zareagowała polska ambasada w USA. Potraktowała ona wypowiedź Mitchell jako nieumyślną pomyłkę i podkreśliła, że podczas II wojny światowej Polska znajdowała się pod okupacją nazistowskich Niemiec, które na jej terenie ulokowały obozy śmierci.

Sama Andrea Mitchell wydaje się nie przejmować sprawą. Mimo lawiny krytycznych komentarzy dziennikarka NBC News nie zareagowała. Co więcej, niedługo po kompromitującej wypowiedzi zamieściła tweeta, w którym opublikowała zdjęcie z obchodów z ceremonii przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Nie rozpoznała na nim Mateusza Morawieckiego, który stał obok premiera Izraela Binjamina Netanjahu.

Zobacz także: Spotkanie Duda-Pence. Wiceprezydent USA cytuje Wałęsę

ycipk-hgfiv9

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-hgfiv9
ycipk-hgfiv9