Premier Morawiecki apeluje o przyspieszenie obrad Senatu
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, aby przeniósł wtorkowe obrady Senatu na wcześniejszy termin. Chodzi o jak najszybsze zajęcie się przez Senat pakietem antykryzysowym. Premier podkreślił, że czas epidemii jest wyjątkowy, dlatego zwraca się o szybki termin prac izby wyższej.
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w sobotę do marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego za pośrednictwem Facebooka.
Premier podziękował wszystkim posłom, którzy przyczynili się do przyjęcia tarczy antykryzysowej w Sejmie.
"Żeby jednak jej zapisy mogły działać w życiu obywateli i polskich firm już od 1 kwietnia, zaopiniować je musi także Senat. Stąd mój apel do pana marszałka Tomasza Grodzkiego, aby przeniósł wtorkowe obrady Senatu na wcześniejszy termin. Senat może przecież obradować dzisiaj lub jutro, a także w poniedziałek" – wskazał premier.
Premier Morawiecki zwrócił się do marszałka Grodzkiego: "Panie Marszałku, to nie jest czas zwykłych prac od posiedzenia do posiedzenia, to jest czas epidemii, czas wyjątkowy. I dlatego proszę Pana o wyjątkowy, szybki termin prac izby parlamentu przez Pana kierowanej".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
W nocy z piątku na sobotę Sejm przyjął tzw. tarczę antykryzysową. Tarcza m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego. Teraz ustawą zajmie się Senat.
PiS w nocy dodał poprawki do tarczy antykryzysowej. Wśród nich znalazły się zapisy zmieniające Kodeks wyborczy. Tym samym przegłosowano umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom przebywającym na kwarantannie i powyżej 60. roku życia.
Polityk zwrócił jednak uwagę na tryb, w jaki nowe przepisy zostały uchwalone. - Nawet w stanach szczególnych – a może zwłaszcza w takich stanach – wymagane jest, by głosujący mogli się zapoznać z tym, nad czym będą głosować. Do tej pory nie mamy nawet śladu dokumentów z Sejmu - poinformował prof. Tomasz Grodzki.
"Senat jest w pełni świadomy, że Polacy czekają na pakiety antykryzysowe, ale czekają na dobre prawo, a jak zorientują się, co dokładnie uchwalił Sejm, to obawiam się, że będą rozczarowani. Ustawa, która miała być pomocą dla matek, opiekujących się dziećmi, pracowników, przedsiębiorców, ochrony zdrowia czy samorządów, stała się de facto ustawą, umożliwiającą władzy przeprowadzenie za wszelką cenę majowych wyborów prezydenckich. To absolutnie niedopuszczalne naginanie Konstytucji" - oświadczył marszałek Senatu.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.